Posadzka kamienna

Wybór materiału na posadzki i podłogi nie jest łatwy. W każdym sklepie znajdują się setki produktów do zastosowania na posadzkach. Zaczynając od paneli MDF, paneli drewnianych czy paneli winylowych. Do wyboru są jeszcze płytki ceramiczne lub bardzo modne płytki gresowe, które często mają imitować wzory kamienia naturalnego oraz jest jeszcze kamień.

Każdy z powyższych materiałów ma swoje plusy i minusy, inne właściwości oraz zastosowania. Materiał warto wybierać nie tylko przez pryzmat ceny, ale biorąc pod uwagę wszystkie cechy produktu oraz miejsca, w których zostanie on wykorzystany.

Przy wyborze podłogi do salonu warto wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim wygląd i estetykę. To w tym pokoju będziemy przyjmować gości, spędzać zimowe wieczory i wypoczywać. Dlatego trzeba zadbać o piękną podłogę, aby tobie lepiej się wypoczywało, a goście byli oniemiali efektem końcowym. Oczywiście wygląd to nie wszystko. Bardzo ważnym aspektem jest komfort podczas użytkowania. Materiały ciężkie w utrzymaniu czystości, czy takie, które są nieprzyjemne w dotyku lub źle się po nich porusza,nie powinny być brane pod uwagę. Najlepiej zastosować posadzki, które łatwo się sprząta i nie widać na nich smug po myciu. Do komfortu wpisuje się też cecha przyjmowania i oddawania ciepła. W większości projektów odchodzi się od klasycznych grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe połączone z odpowiednim materiałem na posadzkach sprawia, że nawet w najmroźniejsze dni przyjemnie będzie chodzić boso.

Ostatnim czynnikiem, na który musisz zwrócić uwagę, jest wytrzymałość materiałów posadzkowych. Remonty, kurz w całym domu i chaos podczas prac remontowych nie są niczym przyjemnym. Dlatego warto wybrać produkt, który nie tylko będzie piękny i komfortowy, ale także trwały. Najlepsze materiały wytrzymują nie rok czy dwa lata. Produkty najwyższej jakości montuje się na całe pokolenia, a jedyną przesłanką do ich wymiany jest zmiana wystroju wnętrza!

Posadzki kamienne – granit czy marmur?

Każdy z tych materiałów nadaje się na posadzkę, jednak na posadzki zewnętrze, drogi oraz miejsca o dużym natężeniu ruchu, najlepszy będzie granit. Granit, dzięki swojej wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, idealnie się do tego nadaje. Posadzki kamienne z granitu są też bardzo twarde i mają niską ścieralność. Dlatego zastosowanie ich w centrach handlowych, kościołach czy budynkach użytku publicznego może rozwiązać wszystkie problemy z ciągle pękającymi i odpadającymi płytkami gresowymi.

Posadzki granitowe mają jeszcze jedną zaletę. Można wykonać ich powierzchnie w taki sposób, aby były antypoślizgowe. Jest to zaleta, której pozbawione są inne materiały. Powierzchnia antypoślizgowa gwarantuje bezpieczeństwo podczas ulewnych i mroźnych dni, kiedy bardzo łatwo ujechać na śliskiej płytce, nieprzystosowanej do miejsc o dużym natężeniu ruchu.

Posadzka marmurowa to domena wnętrz – głównie domów, ale nie tylko. Marmury bardzo często wykorzystuje się do dekoracji salonów fryzjerskich, gabinetów odnowy biologicznej i innych miejsce o takiej charakterystyce.

Marmur to piękny klasyczny materiał, stosowany od setek lat. Był to materiał obowiązkowy w dawnych greckich łaźniach. Niemal każde wnętrze przeznaczone do przyjmowania gości było w tamtych czasach wykładane marmurem.

W dzisiejszych czasach marmur wykorzystuje się do wykonania blatów, najczęściej łazienkowych, schodów wewnętrznych oraz jako okładzina ścian, kominków i posadzek. Ogromną zaletą tego materiału dekoracyjnego jest fakt, że do aranżacji można wykorzystać płyty wielkoformatowe! Dzięki nim, oraz odpowiedniej aranżacji, można zrealizować projekt tak, aby na ścianach nie było żadnych łączeń! Wykorzystując pełne płyty można też niemal do zera zniwelować ilość fug na posadzkach marmurowych!

Posadzka z kamienia ma jeszcze jeden duży plus. Otóż bardzo łatwo utrzymać kamień w czystości. Materiał pierwszej klasy, którym dysponujemy, jest niemal pozbawiony jakichkolwiek widocznych porów. Dzięki temu bród nie ma możliwości wniknąć w strukturę. Posadzkę kamienną wystarczy myć wodą, nie trzeba wykorzystywać żadnych środków chemicznych.

Rate this page
Zapytaj o oferte

Prosimy o podanie danych oraz uszczegółowić swój projekt, abyśmy mogli precyzyjnie przygotować ofertę.