Schody półkowe

W najnowszych projektach domów często odchodzi się od tradycyjnych konstrukcji schodów. Zamiast dużych i topornych kompozycji, wybiera się schody delikatne, bez zbędnych dodatków – dokładnie takie są schody półkowe.

Schody półkowe nazywane są tak przez ich prostą konstrukcje, która przypomina półki kamienne wystające ze ścian. Często te schody nazywane są także schodami bolcowymi. Schody półkowe mają w swoim wnętrzu dwa stalowe pręty (bolce), które są montowane w ścianie. Schody bolcowe/schody półkowe są zatem niczym innym, jak stopniami przytwierdzonymi bezpośrednio do ściany za pomocą stalowych prętów (bolców).

Schody półkowe – jak zrobić i jak zamontować schody bolcowe

Jak już wspomniałem, schody półkowe charakteryzują się dosyć prostą konstrukcją. Jednak wygląda to tak tylko z pozoru. Aby schody były stabilne i trwałe, całość musi być wykonana z największą precyzją.

Jak zrobić konstrukcję pod schody?

Aby myśleć o schodach półkowych, należy posiadać odpowiednią ścianę do ich zamontowania. Zwykle jeszcze przed budową domu nanosi się odpowiednie poprawki do projektu tak, aby bez obaw można było wykorzystać schody półkowe.

Najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za możliwość montażu schodów bolcowych jest ściana, do której będą one montowane. Musi mieć odpowiednią grubość. Zwykle mówi się o ścianie grubości co najmniej 24 cm, jednak w niektórych przypadkach ściana powinna być jeszcze mocniejsza. Powodem tego jest materiał, z którego będą montowane schody. Przykładowo drewno jest znacznie lżejsze niż kamień, dlatego kamienne schody półkowe należy wykonać na stabilnej konstrukcji, która zapewni maksymalną wytrzymałość i da gwarancję, że nie naruszy ona ściany.

Schody bolcowe montuje się do specjalnej ławy już wcześniej umieszczonej w konstrukcji domu. Jest to stalowy element, do którego montuje się stalowe pręty umieszczone wewnątrz stopni. W niektórych przypadkach przewierca się ścianę, tak aby zakotwiczyć pręty przez całą jej grubość. To gwarantuje możliwie najlepszą stabilizację.

Do stworzenia odpowiedniej konstrukcji należy posiadać wiedzę i potrafić obliczyć możliwości nośne ściany. W przeciwnym razie może dojść do nieszczęścia.

Kamienne schody półkowe – granit czy marmur?

Przy wyborze materiału na schody półkowe najczęściej kierujemy się estetyką. Wybierając kamień czy drewno, zyskujemy gwarancję pięknych wnętrz, które warte są swojej ceny. Prócz wyglądu liczy się także trwałość, a w tym kamień nie ma sobie równych.

Zewnętrzne schody półkowe najlepiej wykonać z najtrwalszego materiału dostępnego na rynku. Mowa oczywiście o granicie. Granit jest materiałem niesamowicie trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Ten kamień naturalny charakteryzuje się niską nasiąkliwością i jest wysoce odporny na każdy rodzaj pogody.

Stopnie wykonane z granitu dają gwarancje długowieczności – nie musisz się obawiać, że po krótkim czasie piękne schody staną się szpecącym dodatkiem domu.

Schody granitowe, oprócz faktu, że są bardzo trwałe, mają jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie dają się dowolnie obrabiać. W przypadku zewnętrznych schodów granitowych jest to bardzo ważne, ponieważ możemy na nich wykonać powierzchnie antypoślizgową! Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz nie tylko widowiskowe i trwałe, ale także bezpieczne schody kamienne.

W przypadku schodów wewnętrznych dobór materiału jest całkowicie dowolny. Stopnie można wykonać z drewna czy kamienia każdego gatunku. Mogą to być schody granitowe, marmurowe, z konglomeratu kwarcowego lub spieku kwarcowego.

Do wewnątrz nowoczesnych wybiera się wyposażenie proste, użytkowe i piękne, bez kompromisów. Całość musi być estetyczna i idealnie pasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze, zwłaszcza jeśli schody są elementem dekoracyjnym salonu. Idealnie do wykonania wewnętrznych schodów kamiennych sprawdzi się marmur. Klasyczny materiał można wykorzystać na schody oraz posadzki. Takie rozwiązanie sprawi, że zyskamy jednolity obraz, a całość na pewno idealnie się ze sobą zgra.

Schody półkowe cena

Bardzo często spotkamy się z opinią, że schody półkowe to bardzo nowoczesne rozwiązanie, przez co ich cena jest wysoka. Nie ma w tym ani trochę prawdy. Przy doborze odpowiedniego materiału bardzo często się zdarza, że takie schody są dużo tańsze niż schody dywanowe i inne tradycyjne konstrukcje.

Niebywale prosta kompozycja pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Tak naprawdę głównym kosztem jest tutaj kamień. Jeśli chcesz wykonać schody z drogiego kamienia, to wiadomo, że schody będą kosztować więcej. Jednak zawsze można pójść na kompromis i skorzystać z tańszych materiałów.

Cena i całkowite koszty są różne i nie da się jednoznacznie określić, ile kosztują schody półkowe. Wszystko zależy od tego, jaką konstrukcję wykonamy, jakiego użyjemy materiału oraz od indywidualnej wyceny kilku innych rzeczy. Cena takich schodów może zaczynać się od 15 tysięcy złotych, a kończyć nawet na 80 tysiącach. Przy wyborze najdroższych materiałów, kiedy stopnie mają 10 cm grubości, gdy dochodzą jeszcze piękne szklane balustrady oraz inne dodatki w postaci frezów ozdobnych, cena może być wysoka. Zawsze warto skonsultować się z kamieniarzem i dopytać, co wpływa na daną cenę i co można zrobić, aby wyszło taniej. Często drobnostka dla klienta może decydować o zmianie ceny w granicach nawet kilku tysięcy!

Kompleksowe usługi i montaż w firmie KMX

Jedną z największych zalet zamówienia schodów półkowych z kamienia naturalnego i półnaturalnego w naszej firmie, jest kompleksowy charakter usługi. Zajmujemy się wszystkim, zaczynając od samego początku, czyli konstrukcji. Konstrukcja to najważniejszy element całej usługi, jeśli będzie wykonana nieodpowiednio może dojść do nieszczęścia. Dlatego zawsze wykonujemy ją osobiście, aby mieć pewność, że wszystko będzie idealnie.

W przypadku kiedy zdecydujesz się na firmę, która wykona jedynie same stopnie, bez stelażu, i ewentualnie je zamontuje, może dojść do sytuacji, w której w razie błędu firma od kamienia będzie zrzucać winę na firmę wykonującą stelaże, i odwrotnie. Takie sytuacje są zawsze trudne do rozwiązania. Dlatego nasze projekty wykonujemy zawsze od początku do końca i nie ma tutaj miejsca na kompromis.

Jednak to nie koniec naszych usług. Możemy również wykonać balustrady lub poręcze ze stali nierdzewnej dla naszego klienta i również je zamontować. Dzięki takiemu rozwiązaniu o nic nie musisz się martwić. To my zajmiemy się wszystkim- tworzymy konstrukcję, montujemy schody oraz balustrady, a to wszystko w nieskazitelnej formie. Dokładnie tak, jak robimy to od ponad 20 lat!

3 Comment(s)
Zapytaj o oferte

Prosimy o podanie danych oraz uszczegółowić swój projekt, abyśmy mogli precyzyjnie przygotować ofertę.