Schody półkowe

W najnowszych projektach domów często odchodzi się od tradycyjnych konstrukcji schodów. Zamiast dużych i topornych kompozycji, wybiera się schody delikatne, bez zbędnych dodatków – dokładnie takie są schody półkowe.

Schody półkowe nazywane są tak przez ich prostą konstrukcję, która przypomina półki kamienne wystające ze ścian. Często te schody nazywane są także schodami bolcowymi. Schody półkowe mają w swoim wnętrzu dwa stalowe pręty (bolce), które są montowane w ścianie. Schody bolcowe/schody półkowe są zatem niczym innym, jak stopniami przytwierdzonymi bezpośrednio do ściany za pomocą stalowych prętów (bolców).

Ten typ schodów jest idealny dla osób, które chcą stworzyć minimalistyczny design w swoim domu. Ponieważ schody półkowe są tak proste, można je wykorzystać do dekoracji każdego pomieszczenia i dopasować do każdego stylu. Ten typ schodów jest również świetny dla tych, którzy chcą uniknąć stosowania widocznych wsporników lub innych rodzajów podpór.

Schody półkowe – jak zrobić i jak zamontować schody bolcowe

Jak już wspomniałem, schody półkowe charakteryzują się dosyć prostą konstrukcją. Jednak wygląda to tak tylko z pozoru. Aby schody były stabilne i trwałe, całość musi być wykonana z największą precyzją.

Jak zrobić konstrukcję pod schody?

Aby myśleć o schodach półkowych, należy posiadać odpowiednią ścianę do ich zamontowania. Zwykle jeszcze przed budową domu nanosi się odpowiednie poprawki do projektu tak, aby bez obaw można było wykorzystać schody półkowe.

Najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za możliwość montażu schodów bolcowych jest ściana, do której będą one montowane. Musi mieć odpowiednią grubość. Zwykle mówi się o ścianie grubości co najmniej 24 cm, jednak w niektórych przypadkach ściana powinna być jeszcze mocniejsza. Powodem tego jest materiał, z którego będą montowane schody. Przykładowo drewno jest znacznie lżejsze niż kamień, dlatego kamienne schody półkowe należy wykonać na stabilnej konstrukcji, która zapewni maksymalną wytrzymałość i da gwarancję, że nie naruszy ona ściany.

Schody bolcowe montuje się do specjalnej ławy już wcześniej umieszczonej w konstrukcji domu. Jest to stalowy element, do którego montuje się stalowe pręty umieszczone wewnątrz stopni. W niektórych przypadkach przewierca się ścianę, tak aby zakotwiczyć pręty przez całą jej grubość. To gwarantuje możliwie najlepszą stabilizację.

Do stworzenia odpowiedniej konstrukcji należy posiadać wiedzę i potrafić obliczyć możliwości nośne ściany. W przeciwnym razie może dojść do nieszczęścia.

Podsumowując, do wykonania schodów półkowych należy być odpowiednio przygotowanym. Co to oznacza? Trzeba znać wytrzymałość ściany nośnej, schody półkowe powinny być zaprojektowane zgodnie z wiedzą techniczną. Nic nie może być tutaj dziełem przypadku – szerokość stopni, ich konstrukcja, ich wymiary, dobór materiału, balustrad. Każdy z tych elementów musi być dokładnie przemyślany i zaprojektowany po to, by móc cieszyć się schodami półkowymi przez długie lata.

Zalety schodów półkowych

Schody półkowe są świetną opcją dla domów o ograniczonej przestrzeni. Mogą zmieścić się w małych przestrzeniach i zapewniają bezpieczny dostęp do wyższych kondygnacji. Nie zajmują one miejsca, ponieważ nie zabierają powierzchni podłogi. Można je zamontować w rogu lub wzdłuż ściany, w zależności od tego, co jest dla nas najwygodniejsze. Można je stosować w domu i w biurze.

Schody półkowe prezentują się świetnie! Stanowią one stylowy dodatek do każdego domu lub biura. Projekt schodów półkowych jest wyjątkowy i doda charakteru Twojej przestrzeni. Dostępnych jest wiele materiałów i kolorów, dzięki czemu można je dostosować do swoich potrzeb. Bardzo popularne są schody półkowe z naturalnego kamienia, np. z granitu.

Schody półkowe można jeszcze bardziej uatrakcyjnić. Jak? Odpowiedzią jest – balustrada schodów półkowych! Cała konstrukcja schodów półkowych powinna być dopełniona balustradą, gdyż to zwiększa nie tylko wizualną atrakcyjność, ale także bezpieczeństwo.

Kamienne schody półkowe – granit czy marmur?

Przy wyborze materiału na schody półkowe najczęściej kierujemy się estetyką. Wybierając kamień czy drewno, zyskujemy gwarancję pięknych wnętrz, które warte są swojej ceny. Prócz wyglądu liczy się także trwałość, a w tym kamień nie ma sobie równych.

Zewnętrzne schody półkowe najlepiej wykonać z najtrwalszego materiału dostępnego na rynku. Mowa oczywiście o granicie. Granit jest materiałem niesamowicie trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Ten kamień naturalny charakteryzuje się niską nasiąkliwością i jest wysoce odporny na każdy rodzaj pogody.

Stopnie wykonane z granitu dają gwarancje długowieczności – nie trzeba się obawiać, że po krótkim czasie piękne schody staną się szpecącym dodatkiem domu.

Schody granitowe, oprócz faktu, że są bardzo trwałe, mają jeszcze jedną ważną zaletę, mianowicie: dają się dowolnie obrabiać. W przypadku zewnętrznych schodów granitowych jest to bardzo ważne, ponieważ możemy na nich wykonać powierzchnię antypoślizgową! Dzięki takiemu rozwiązaniu można zyskać nie tylko widowiskowe i trwałe, ale także bezpieczne schody kamienne.

W przypadku schodów wewnętrznych dobór materiału jest całkowicie dowolny. Stopnie można wykonać z drewna czy kamienia każdego gatunku. Mogą to być schody półkowe drewniane, granitowe, marmurowe, z konglomeratu kwarcowego lub spieku kwarcowego. Wybór materiału na schody to bardzo ważna decyzja, ponieważ wpłynie nie tylko na ich wygląd, ale także na trwałość. Materiał powinien być wybrany z dużą starannością, ponieważ element ten musi wytrzymać ciągły ruch i wiele lat użytkowania.

Do wnętrz nowoczesnych wybiera się wyposażenie proste, użytkowe i piękne, bez kompromisów. Całość musi być estetyczna i idealnie pasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze, zwłaszcza jeśli schody są elementem dekoracyjnym salonu. Idealnie do wykonania wewnętrznych schodów kamiennych sprawdzi się marmur. Klasyczny materiał można wykorzystać na schody oraz posadzki. Takie rozwiązanie sprawi, że zyskamy jednolity obraz, a całość na pewno idealnie się ze sobą zgra.

 

Schody półkowe cena

Bardzo często spotkamy się z opinią, że schody półkowe to bardzo nowoczesne rozwiązanie, przez co ich cena jest wysoka. Nie ma w tym ani trochę prawdy. Przy doborze odpowiedniego materiału bardzo często się zdarza, że takie schody są dużo tańsze niż schody dywanowe i inne tradycyjne konstrukcje.

Niebywale prosta kompozycja pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Tak naprawdę głównym kosztem jest tutaj kamień. Jeśli chcesz wykonać schody z drogiego kamienia, to wiadomo, że schody będą kosztować więcej. Jednak zawsze można pójść na kompromis i skorzystać z tańszych materiałów.

Cena i całkowite koszty są różne i nie da się jednoznacznie określić, ile kosztują schody półkowe. Wszystko zależy od tego, jaką konstrukcję wykonamy, jakiego użyjemy materiału oraz od indywidualnej wyceny kilku innych rzeczy. Cena takich schodów może zaczynać się od 15 tysięcy złotych, a kończyć nawet na 80 tysiącach. Przy wyborze najdroższych materiałów, kiedy stopnie mają 10 cm grubości, gdy dochodzą jeszcze piękne szklane balustrady oraz inne dodatki w postaci frezów ozdobnych, cena może być wysoka. Zawsze warto skonsultować się z kamieniarzem i dopytać, co wpływa na daną cenę i co można zrobić, aby wyszło taniej. Często drobnostka dla klienta może decydować o zmianie ceny w granicach nawet kilku tysięcy!

Kompleksowe usługi i montaż schodów półkowych w firmie KMX

Jedną z największych zalet zamówienia schodów półkowych z kamienia naturalnego i półnaturalnego w naszej firmie, jest kompleksowy charakter usługi. Zajmujemy się wszystkim, zaczynając od samego początku, czyli konstrukcji. Konstrukcja to najważniejszy element całej usługi, jeśli będzie wykonana nieodpowiednio może dojść do nieszczęścia. Dlatego zawsze wykonujemy ją osobiście, aby mieć pewność, że wszystko będzie idealnie.

W przypadku kiedy zdecydujesz się na firmę, która wykona jedynie same stopnie, bez stelażu, i ewentualnie je zamontuje, może dojść do sytuacji, w której w razie błędu firma od kamienia będzie zrzucać winę na firmę wykonującą stelaże, i odwrotnie. Takie sytuacje są zawsze trudne do rozwiązania. Dlatego nasze projekty wykonujemy zawsze od początku do końca i nie ma tutaj miejsca na kompromis.

Jednak to nie koniec naszych usług. Możemy również wykonać balustrady lub poręcze ze stali nierdzewnej dla naszego klienta i również je zamontować. Dzięki takiemu rozwiązaniu o nic nie musisz się martwić. To my zajmiemy się wszystkim- tworzymy konstrukcję, montujemy schody oraz balustrady, a to wszystko w nieskazitelnej formie. Dokładnie tak, jak robimy to od ponad 20 lat!

Rate this page
3 Comment(s)
Zapytaj o oferte

Prosimy o podanie danych oraz uszczegółowić swój projekt, abyśmy mogli precyzyjnie przygotować ofertę.