Blaty kamienne

Blaty kuchenne i blaty łazienkowe można wykonać z różnych materiałów. Mogą być to trwałe produkty, które nigdy nie będą wymagały wymiany, lub nieco gorsze. Zdarzają się także bardzo słabe materiały, które jeśli zostaną źle zabezpieczone, już po pierwszym miesiącu mogą zostać zniszczone.

 

Kuchnia jest często sercem domu. To tam spędzamy najwięcej czasu, często przyjmujemy gości oraz przygotowujemy się do świąt. To jednak nie wszystko. W dużej części projektów domów kuchnia jest połączona z salonem w aneks kuchenny. Przy takim rozwiązaniu każdy chce, aby wszystko było piękne i estetyczne. Nie można sobie pozwolić na elementy, które będą odstawały od reszty wykończenia i dekoracji.

Aby idealnie wykończyć kuchnie, nadać jej charakter i styl, warto zastosować blaty kamienne. Kamień naturalny ma w sobie ogrom zalet, których nie ma żaden inny materiał. Pozytywy można wymieniać niemal w nieskończoność – trwałość, unikalność, naturalność – a to tylko kilka z nich. Jedyną wadą może być tutaj cena, jednak przy odpowiednim wyborze materiału i ograniczeniu niepotrzebnych dodatków, każdy znajdzie coś w swoim budżecie.

ZALETY BLATÓW KAMIENNYCH

Blaty z kamienia naturalnego mają masę atutów. Pierwszym, i dla wielu osób najważniejszym, jest trwałość. Chyba nic nie ma tak trwałego na blat, jak kamień. Zwłaszcza, jeśli mowa o granicie!

Większość kamieni naturalnych jest odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a niektóre z nich z sukcesem mogą zastąpić deskę do krojenia! Granit bardzo ciężko zarysować, ale prawdziwą odpornością na uszkodzenia mechaniczne cieszą się spieki kwarcytowe.

Kolejną sprawą jest nasiąkliwość. Użytkownicy blatów z MDF pewnie nie raz spotkali się z problemem spuchniętych blatów kuchennych. Z kamieniem nie ma tego problemu. Granit ma bardzo niską nasiąkliwość, dzięki czemu nie musisz przejmować się rozlaną wodą czy nie do końca wytartym blatem.

Kamień naturalny, to także setki wzorów i odcieni. Kolory granitów to czerń czy biel. Bez problemów można znaleźć także brązowy, żółty czy zielony granit. Nie zabraknie także modnych szarości i grafitów, które w ostatnich latach cieszą się niesamowitym powodzeniem.

Jeśli zależy Ci na wzorach, które często można spotkać na modnych gresach, zwróć uwagę na marmury! Słynny marmur calacatta to świetny materiał nie tylko na blaty łazienkowe, ale także do całkowitych wykończeń! Marmur można wykorzystać do posadzek, schodów, parapetów oraz jako wykończenie ścian za pomocą płytek marmurowych

Blaty granitowe nero zimbabwe

Zaletą blatów kamiennych jest również fakt, że kamień daje się dowolnie wykończyć. Krawędzie mogą być delikatnie sfazowane, mogą być również wykończone za pomocą ćwierć- i półwałków. Bardzo ciekawe są też wykończenia łupane, gdzie krawędzie łupie się ręcznie, tworząc boki przypominające surowo łupaną skałę!

Powierzchnie blatów również mogą mieć różne wykończenia, na przykład piękne polerowane materiały, idealnie odbijające obraz jak lustro. Kamień może być też matowy, w wersji satynowanej lub posiadać strukturę. Płaszczyzna postarzana (antiko) to blat z delikatną, gładką strukturą, którą bez żadnych problemów można utrzymać w czystości!

Kolejną zaletą jest możliwość wycięcia dowolnych kształtów. Z kamienia granitowego czy marmuru można wyciąć praktycznie dowolny kształt. Za pomocą maszyn CNC bez żadnych problemów wytniemy dokładnie taki wzór, jakiego klient oczekuje.

Jeszcze ciekawszą sprawą są elementy łączone pod kątem 45 stopni. Dzięki tej technice możemy stworzyć blaty kamienne przypominające sześcian i nie tylko! Jest to bardzo często stosowane w ladach barowych oraz recepcjach hotelowych.

BLAT KUCHENNY

Blat kuchenny zwykle składa się z kilku elementów. Najczęściej są to dwa elementy, czasem trzy, a w przypadku, kiedy blaty kuchenne wyposażone są dodatkowo w wyspę, mamy najczęściej do czynienia z czterema elementami.

Jest też możliwość wycięcia blatu, który standardowo były zrobiony z dwóch, a nawet trzech elementów, w jednym kawałku. Cena takiego blatu kamiennego jest nieco wyższa, jednak jest on pozbawiony standardowych łączeń. Takie realizacje są możliwe jednak tylko w miejscach, które pozwalają dostarczyć bezpiecznie tak duży i ciężki element na miejsce. Nie da się zrobić tego ręcznie, trzeba użyć specjalistycznych narzędzi i maszyn do transportu płyt kamiennych. Blat kuchenny w jednym kawałku może ważyć nawet 400 kg!

Standardowo łączenia elementów wykonuje się za pomocą sylikonu pod kolor kamienia. Ustawione i przyklejone elementy do korpusów szafek, łączy się właśnie za jego pomocą. Sylikon nie wchodzi w reakcje z kamieniem, jest wodoodporny oraz bardzo trwały. Takie łączenie jest również bardzo mało widoczne.

Blat kamienny ma jedno bardzo ciekawe zastosowanie. Przy odpowiednio dobranym kamieniu, zwłaszcza jeśli mowa o granicie, można na nim kłaść gorące naczynia prosto z pieca! Ta pozornie błaha zaleta może niesamowicie ułatwić gotowanie w kuchni. Zwłaszcza jeśli jest to Twoje hobby. Nie musisz tracić czasu na szukanie deski, ani miejsca na blacie roboczym. Granit to skała magmowa, która jest odporna na temperatury do 1000 stopni Celsjusza!

Blaty kuchenne z kamienia po zamontowaniu należy zaimpregnować. Impregnat do kamienia chroni blat kuchenny przed niepożądanymi substancjami. Głównie chodzi o chemię gospodarczą taką jak płyny do mycia naczyń i temu podobne specyfiki.

Aby utrzymać blat kuchenny w perfekcyjnej czystości wystarczy woda i ściereczka. Nie trzeba używać żadnych dodatków chemicznych. Kamień ma niską chłonność, dzięki czemu brud zwykle nie przywiera do jego powierzchni. Do mocniejszych zabrudzeń wystarczy użyć skrobaka takiego samego, jak do płyty grzewczej.

POMIARY I MONTAŻ BLATÓW KAMIENNYCH

Pomiary blatów kamiennych to jedna z najważniejszych czynności podczas całego zlecenia. To od nich zależy czy wszystko będzie pasowało i czy montaż przebiegnie szybko i sprawnie.

Wszystkie pomiary wykonujemy osobiście. Sprawdzamy długość i szerokość wszystkich elementów. Dbamy o dokładne sprawdzenie wszystkich kątów w pomieszczeniu tak, aby można było zamontować blat możliwe jak najmniej inwazyjnie.

Dokładnie sprawdzamy meble, które muszą być odpowiednio wypoziomowane oraz muszą być wykonane w sposób, który pozwoli utrzymać ciężar blatu kamiennego. Musisz wiedzieć, że metr kwadratowy granitu o grubości 3 cm waży około 90 kg!

Kolejnym rzeczą do sprawdzenia jest przejście do miejsca montażu. Blaty granitowe czy blaty marmurowe potrafią ważyć po kilkaset kilogramów. Często do niesienia takiego elementów potrzeba 4, a nawet 5 osób.

Przez lata nabyliśmy doświadczenia potrzebnego do tego, aby dokładnie ocenić miejsce montażu blatów kamiennych. Wiemy na co zwrócić uwagę i jak pobrać wymiary, żeby wszystko do siebie pasowało.

BLATY GRANITOWE CENA

Na pytanie ile będzie kosztował blat kuchenny z kamienia, zawsze odpowiadamy – to zależy. Do wyceny pod uwagę bierze się sporo czynników i każdy z nich wpływa mniej lub bardziej na cenę końcową. Firma KMX zawsze bazuje na indywidualnych wycenach. Nigdy nie podajemy ceny za m2 blatu kuchennego. Aby dokładnie wycenić blat granitowy, marmurowy czy z materiałów pochodnych kamienia, musimy dokonać pomiarów.

Do wstępnej wyceny potrzebujemy informacji takich jak:

  1. Lista elementów wraz z ich wymiarami oraz zaznaczonymi widocznymi krawędziami
  2. Kolor blatu lub konkretne materiały, które mają być użyte
  3. Rodzaje oraz ilość otworów
  4. Miejsce montażu (miejscowość oraz informacja, czy jest to blok czy dom)
  5. Dodatkowe elementy, jak zlew granitowy, otwory na gniazda elektryczne, dozowniki i inne

Na blaty kuchenne najlepiej wykorzystać granit lub spieki kwarcytowe. Marmur przez swoją wrażliwość na kwasy niezbyt się nadaje. Oczywiście można wykonać blat z marmuru i może on służyć równie dobrze jak inny kamień, jednak trzeba o niego dbać nieco bardziej.

Blat kamienny z marmuru najlepiej wykorzystać w łazience!

Blaty marmurowe idealnie spisują się w łazienkach. Nie ma tam żadnych kwasów, które mogą narazić go na przebarwiania oraz uszkodzić ich niesamowite wzory.

Cena blatów z kamienia naturalnego jest bardzo ruchoma i, żeby uniknąć nieporozumień, zawsze bazujemy na wycenach indywidualnych. Dzięki temu klient dokładnie wie, ile kosztuje materiał, robocizna oraz montaż, i nie ma żadnych niedomówień!

Rate this page