Łazienka

Łazienki z kamienia – płytki, blaty i dodatki łazienkowe

Łazienka to jedno z tych miejsc w domu, które musi być urządzone w taki sposób, aby można byłoby się w nim w spokoju zrelaksować. Musi być przestronna, odpowiednio oświetlona oraz bezpieczna, bo posadzki łazienkowe powinny być przede wszystkim bezpieczne. Aby wszystko to mogło jednocześnie zaistnieć trzeba odpowiednio podejść do aranżacji wnętrza. Jedną z najbardziej istotnych rzeczy jest kolorystyka, która jest istotna zwłaszcza w małych łazienkach.

Aranżując małe pomieszczenie musisz pamiętać, że najlepiej sprawdzą się w nim jasne, najlepiej białe, kolory. Dlaczego jest to takie ważne? Biały kolor optycznie powiększy pomieszczenie, dzięki czemu nie będzie ono wymagało tak dużej ilości światła, będzie w nim sporo mniej zacienionych miejsc. Ostatecznie jasne barwy pomagają łatwiej się nastroić i dużo przyjemniej spędzić czas.

Poza kolorem wnętrza istotne jest także światło. Zwykle niewielkie pomieszczenia mają także małą ilość światła, co spowodowane jest brakiem wystarczającej ilości okien, przez które wpada światło dziennie. Oświetlenie należy zaaranżować w taki sposób, aby światło padało na całe pomieszczenie i aby nie powstawały w nim cienie, ponieważ sprawiają one, że wnętrze wydaje się mniejsze i mniej przyjazne.

Idealnym materiałem do łazienki, zwłaszcza małej, będą płytki marmurowe w jasnych kolorach. Może to być Carrara albo Calacatta. W przypadku, kiedy lubisz klasyczne wnętrza w nieco cieplejszych kolorach, idealnie sprawdzi się marmur Brecia albo Crema Marfil. Opisane płytki marmurowe można stosować na posadzki i ściany. Pamiętaj jednak, że na podłogi, zwłaszcza w miejscu kabiny prysznicowej, warto zastosować materiały antypoślizgowe. Dzięki nim na mokrej podłodze po kąpieli będzie nieco bezpieczniej.

Zaletą kamienia jest to, że idealnie współpracuje on z ogrzewaniem podłogowym. Kamień przyjmuje ciepło i powoli oddaje je do otoczenia. Dawniej wszystkie piece i kominy były wykładane właśnie kamieniem. Nie tylko dlatego, że jest trwały i odporny, ale właśnie dla właściwości absorpcyjnych ciepła.

Płytki do łazienki – marmur czy łupek. Co wybrać?

Jeśli Twoja łazienka jest przestronna i dobrze oświetlona, nie musisz wybierać tylko jasnych i białych materiałów. Kamień daje możliwości aranżacji w praktycznie każdym kolorze. Granit występuje w barwach od perłowo czarnej, poprzez brąz, zieleń, żółć i beż, na granicie z niebieskimi wstawkami kończąc. Domeną marmurów są białe i szare kolory, ale także odcienie złota oraz czerni. Dużą różnicą jest tutaj wzór i układ kamienia. Marmur to piękne żyły układające się w ciekawe wzory, z kolei granit ma budowę jawnokrystaliczna. Oznacza to, że składa się z drobnych materiałów skalnych połączonych ze sobą przez wysoką temperaturą. Zaletą płytek granitowych jest niezwykła trwałość – są one odporne w zasadzie na wszystko i bardzo trudno je uszkodzić.

Rewelacyjnym granitem, który jest stosowany w formie elementu dekoracyjnego w łazienkach, jest granit Star Galaxy. Ten kamień to perłowoczarny granit z dodatkiem drobinek złota. Poza nim materiałem godnym uwagi jest także czarny granit Nero Zimbabwe, który jest jednolicie czarny. Do klasycznych wnętrz świetnie sprawdzą się kamienie pochodzące z indyjskiego miasta Kashmir.

Kamienne blaty łazienkowe – klasyczny marmur i nowoczesny granit

W naszym kraju utarło się, że marmur nie jest dobrym rozwiązaniem na blaty kuchenne, mimo że na zachodzie, we Francji czy w USA, jest szeroko stosowany w formie kamiennych blatów kuchennych. Czemu u nas jest inaczej? Chodzi o trwałość oraz estetykę. My, Polacy, uważamy, że trwały blat kamienny musi on być idealny. Minimalne przebarwienie, drobna skaza czy delikatne pęknięcie to już uszkodzenia godne reklamacji. Na zachodzie nikt się czymś takim nie przejmuje. Ludzie wiedzą, z czym się wiążą marmurowe blaty, ale nie jest to dla nich wielkim problemem. U nas wprost przeciwnie, dlatego w kuchniach stosuje się głównie granit. W przypadku blatów łazienkowych nie ma obaw o przebarwienia spowodowane kwasami. Tutaj bez problemu można zastosować marmur. Blaty marmurowe są najczęściej wybierane w białym kolorze. Marmur Carrara i Calacatta to klasyka. Poza nimi popularny jest także marmur Pure White, który jest śnieżnobiały i nie ma żadnych dodatkowych wstawek.

Pamiętaj, że w przypadku marmurów bardzo istotną rzeczą jest ich impregnacja. Preparaty impregnujące mają za zadanie stworzyć ochronną politurę, która zamknie wszystkie pory w kamieniu i zabezpieczy go przed wpływem kwasów i substancji, które mogłyby zaszkodzić marmurowi.

Jeśli zastanawiasz się nad kamieniem dekoracyjnym do łazienki, ale nie wiesz, co najlepiej się sprawdzi, koniecznie do nas zadzwoń. Dokładnie wytłumaczymy i doradzimy, co będzie dla Ciebie najlepsze oraz wykonamy darmową wycenę.

Rate this page