Blaty ze spieków

Blaty z spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe to materiały półkamienne składające się z drobinek kamieni naturalnych, odpowiednio ze sobą sprasowanych. Najczęściej do ich produkcji stosuje się drobinki kwarcu, łupku, granitu oraz ceramiki. Sprasowane razem pod ogromnym ciśnieniem i wypiekane w specjalistycznym piecu hybrydowym w temperaturze 1200 stopni Celsjusza, tworzą spieki kwarcowe.

Podobnie produkuje się konglomeraty marmurowe i granitowe, z tym że wykorzystuje się inną bazę. Kwarc charakteryzuje się budową podobną do kryształu, dzięki czemu jest trwalszy od granitu i marmuru, a do tego gotowe wyroby kwarcytowe charakteryzują się niespotykanym nigdzie blaskiem.

Powstawanie spieków kwarcowych jest bardzo podobne do tego, który znamy z granitu. Granit powstaje jednak w nieco większej temperaturze, bo około 1400 stopni Celsjusza. Jednak dzięki temu spieki kwarcowe są tak niesamowicie trwałe i odporne. Granit jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, rysowanie czy obicia. Dokładnie tym samym charakteryzują się spieki.

Spieki kwarcowe charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Odporne są też na kwasy oraz większość chemii gospodarczej, czego nie można powiedzieć o części granitów oraz marmurów. To wszystko sprawia, że są idealnym materiałem na blaty kuchenne.

Jaki spiek kwarcowy wybrać na blaty kuchenne?

Tak naprawdę można odpowiedzieć „jaki Ci się podoba”. Wszystkie spieki kwarcowe zachowują się bardzo podobnie i każdy z nich będzie się świetnie nadawał na blaty kuchenne. Warto jednak zaaranżować je w kuchniach o stylu nowoczesnym. Blaty z spieku kwarcowego idealnie tam pasują, ponad to dobrze dopasowują się do kuchni lakierowanych na wysoki połysk. W połączeniu z lacobelem między szafkami tworzy niesamowity widok.

Jednak przez dosyć okrojoną gamę granitów w kolorach bieli i jasnych szarości, to właśnie te dwie barwy najczęściej wybierane są na blaty kuchenne. Biały kamień to widok niezbyt często spotykany w naturze, jednak dzięki spiekom kwarcowym można spełnić to marzenie.

Białe blaty kuchenne z spieku kwarcowego

Białe blaty kuchenne wykonane ze spieków są bardzo trwałe, idealnie wpasowują się w nowoczesny design oraz bardzo łatwo utrzymać je w perfekcyjnej czystości. To jednak nie koniec zalet tego materiału budowlanego.

Kolejnym atutem jest fakt, że w razie wypadku i uszkodzenia powierzchni, kamieniarz jest w stanie naprawić blat bez konieczności zamawiania nowego elementu. Za pomocą żywicy epoksydowej można zdziałać tutaj cuda. Uszkodzenia na blacie, zwłaszcza w jednolitym kolorze, zamyka się żywicą epoksydową, która po stwardnieniu zostaje wypolerowana. Jest to bardzo duża zaleta tego materiału. W przypadku pęknięcia blatu granitowego pozostaje jedynie wymiana, a ta zwykle sporo kosztuje.

Białe spieki różnią się od białych marmurów głównie wytrzymałością. Niestety marmur to wapień, a wapienie reagują w kontakcie z kwasami. Blaty marmurowe zabezpiecza się za pomocą odpowiednich impregnatów, które tworzą ochronną politurę. Dzięki niej marmur jest odporny na kwasy, jednak tylko do czasu, aż politura znajduje się na jego powierzchni. Każde mycie blatu ściera ją, aż całkiem zniknie. Oczywiście można impregnować blaty marmurowe co jakiś czas, jednak należy o tym pamiętać. W innym wypadku kwas może trwale uszkodzić powierzchnię blatu, która się przebarwi i zmatowieje.

Blaty z spieku kwarcowego do łazienki

Kolejnym zadaniem, do którego spieki świetnie się nadają, to blaty łazienkowe. Łazienki są stosunkowo małe i pozbawione dużych okien dobrze doświetlających pomieszczenie. Dlatego aranżując łazienkę, najczęściej decydujemy się na jasne materiały, które optycznie powiększą pomieszczenie oraz je rozjaśnią.

Chcąc zaaranżować meble białymi blatami, możemy wykorzystać marmur lub spieki. W przypadku łazienek nie ma obaw o marmur, jednak spieki są dużo trwalsze i jeśli chcesz mieć pewność, że nigdy nic nie zaszkodzi Twoim blatom łazienkowym, warto wybrać ten materiał.