Parapety marmurowe

Parapety kamienne można wykonać na wiele sposobów. Kamień może mieć różną grubość, 2 cm, 3 cm, a w szczególnych sytuacjach nawet więcej. Parapety mogą znacząco różnić się kolorem, wzorami, a nawet wykończeniem. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia, bo kamieniarz jest wstanie wykonać niemal każdy pomysł.

Jeśli planujesz nadać wnętrzu szyku i klasy, najlepiej sprawdzą się parapety marmurowe. Marmur to materiał klasyczny, wykorzystywany od całych stuleci nie tylko do dekoracji wnętrz, ale także do budownictwa. Używano go zwłaszcza w centrum świata kamieniarskiego, czyli we Włoszech. To stamtąd pochodzi większość marmurów, a na pewno tych najbardziej znanych i pożądanych. Mowa choćby o słynnym marmurze Carrara lub Calacatta.

Warto dodać, że parapet marmurowy może być stosowany tylko we wnętrzach. Marmur, ze względu na to, że jest wapieniem, ma sporo porów i wchodzi w reakcje z kwasem. Dlatego stosuj go tylko do wnętrz.

Parapety wewnętrzne – parapety z marmuru

Aranżacje i najnowsze projekty wychodzące spod ołówków najlepszych dekoratorów wnętrz, odzwierciedlają estetykę i harmonię. Każdy element musi do siebie pasować, a wszystkie razem muszą tworzyć idealny obraz wnętrza. Najczęściej wyczucie stylu jest powodem, dla którego korzystamy z usług dekoratorów wnętrz. Idąc za ich radą i my doradzamy klientom marmur do wnętrz. Dlaczego?

Marmur to kamień stonowany. Nie ma pstrokatych wzorów, tak jak większość granitów (oczywiście z kilkoma wyjątkami). Marmur to ulubiony materiał dawnych rzymian. Byli oni, i są nadal, mistrzami w obróbce tego materiału. Za jego pomocą powstawały ogromne świątynie, piękne pałace, ale też mniejsze dekoracje, jak rzeźby czy dodatki do wnętrz w postaci posadzek marmurowych i marmuru na elewacji.

Parapety wewnętrzne granitowe mogą spełnić tą samą rolę co marmur, jednak należy wybrać odpowiedni materiał dla takiego parapetu. Niektóre materiały przypominają marmur, jest ich niewiele, ale takie istnieją. Świetnym przykładem będzie granit Vicount White. Kamień z bliska przypomina granit, przez swoją jawnokrystaliczną strukturę. Jednak gdy się oddalimy, kryształki tworzą bardzo podobne wzory do tych widywanych na marmurach.

Największą zaletą marmuru są jego niesamowite wzory. „Nikt nie maluje takich pięknych obrazów jak natura” – z tym zdaniem zgadza się wielu dekoratorów, lubujących się w naturalnych materiałach. Nawet jeśli pod lupę weźmiemy topowe produkty mające imitować kamień, to żadne sztuczne wyroby nie są w stanie dorównać marmurowi.

Dom z kamienia naturalnego

Jeszcze raz nawiązując do klasyki, w której jesteśmy zakochani, wspomnę o zaletach stosowania kamienia naturalnego w domu.

W ostatnich latach amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, na temat tego, jak działa na nas przyroda i naturalne elementy wyposażenia domu. Chodzi tutaj o materiały naturalne takie jak drewno czy kamień, oraz o rośliny, zwierzęta i każdą inną rzecz zaczerpniętą wprost z natury. Naukowcy odkryli, że ludzie żyjący w takim otoczeniu, są dużo szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani. Przeprowadzali nawet badanie, w którym sprawdzili jakość odpoczynku w pomieszczeniu o naturalnym wykończeniu i takim, gdzie są tylko sztuczne materiały i dekoracje. Okazało się, że odpoczywając w tym pierwszym miejscu, dużo szybciej się relaksujemy.

Kamień naturalny jest także rewelacyjnym izolatorem wilgoci i zabezpiecza nasz dom przed utratą ciepła. Ta zaleta dotyczy głównie elewacji i posadzek, jednak i parapety mają tutaj swoje pięć minut. Przy zastosowaniu parapetów plastikowych czy stalowych, często zdarzają się nieszczelności, a te skutkują utratą ciepła i zaciekaniem ścian. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego od wilgotnych ścian – tylko krok do grzyba i pleśni w domu, które są najczęstszymi sprawcami chorób takich jak astma!

Mimo że parapety z marmuru są wykorzystywane tylko jako parapety wewnętrzne, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zewnątrz zastosować parapety granitowe.

Parapety granitowe – najlepsze parapety zewnętrzne

Pisząc o parapetach marmurowych nie sposób nie wspomnieć, jak świetnym produktem są parapety granitowe w realizacjach zewnętrznych.

Zewnętrzne parapety muszą być przede wszystkim trwałe. Wilgoć, grad, mróz oraz promienie UV nie działają pozytywnie na żaden materiał. Kluczem do tego, żeby wszystko przetrwało zimy i lata, jest odpowiedni dobór materiału. W tym przypadku najlepszy będzie granit.

Parapet granitowy ma bardzo niską nasiąkliwość, dzięki czemu wilgoć nie sprawia żadnych problemów. Warto dodać, że w materiałach o dużej porowatości i nasiąkliwości, takich jak wapień czy marmur, może dochodzić do pękania kamienia. Powoduje to zamarzająca woda, która ma większą objętość niż woda w stanie ciekłym. Dlatego wybierając materiał na zewnętrzne parapety, koniecznie wybierz granit.

Pozostaje jeszcze konglomerat. Parapety granitowe i parapety z konglomeratu mają podobne właściwości fizyczne. Każdy z tych materiałów ma niską nasiąkliwość i wysoką odporność na uszkodzenia. Dlatego konglomerat również można stosować w formie parapetów zewnętrznych.

Parapety marmurowe i parapety granitowe – cena

Cena parapetów kamiennych jest bardzo różna. W zależności od wybranego materiału, mogą kosztować 100 zł za metr bieżący lub, w przypadku drogiego kamienia, może to być 300, a nawet 400 zł.

Parapety marmurowe zwykle są nieco droższe od granitowych, gdyż średnia cena m2 tego materiału jest nieco wyższa. Warto jednak dodać, że nie jest to ogromna różnica i jeśli zależy ci na marmurze, to warto go wybrać. Z biegiem czasu różnica kilku złotych przestaje mieć znaczenie, a ty masz pewność, że masz dokładnie to, o czym marzyłeś.

Rate this page
Zapytaj o oferte

Prosimy o podanie danych oraz uszczegółowić swój projekt, abyśmy mogli precyzyjnie przygotować ofertę.