Blat marmurowy

Marmur jest materiałem znanym od wieków. Wykorzystywany był do budowy oraz dekoracji wnętrz przez cywilizacje, które już przeminęły. Jednak do dziś możemy się zachwycać tymi monumentalnymi budowali starożytnej Grecji.

Kolebką świata kamieniarskiego są Włochy oraz państwa śródziemnomorskie. To stamtąd pochodzą najlepsze maszyny do obróbki kamienia, tam można znaleźć najwspanialsze dekoracje z użyciem marmuru, oczywiście stamtąd

Do czego można wykorzystać marmur? Właściwości marmuru

Marmur od lat był wykorzystywany do budownictwa, dlatego wielu z nas często się dziwi, czemu kamieniarze kręcą nosem na wykorzystanie marmuru w formie blatu kuchennego. Racja w tym wypadku leży po środku. Kuchenne blaty marmurowe są wykorzystywane bardzo często we Francji czy USA. Dlaczego więc w Polsce jest inaczej?

Marmur jest wapieniem, przez co jego trwałość nie jest tak wysoka, jak trwałość granitu. Chodzi tutaj o właściwości fizyczne tego materiału oraz fakt, że większość wapieni reaguje z kwasami. Dla sprawdzenia jak wygląda ta reakcja, warto polać kawałek marmuru octem. Kamień natychmiast wejdzie w reakcje z kwasem, wytrąci się nieprzyjemny zapach, a płyn zacznie wżerać się w kamień. Efektem tego może być zmieniony kolor, zmatowiała powierzchnia, a nawet dziury.

Biorąc pod uwagę fakt, że w kuchni bardzo często wykorzystuje się ocet czy chociażby sok z cytryny, kamieniarze odradzają wykorzystanie blatów kuchennych z marmuru. Oczywiście jeśli uważasz, że potrafisz odpowiednio zadbać o marmur, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wykorzystać na blat kuchenny. Trzeba tylko pamiętać o częstym impregnowaniu blatu kuchennego. Należy uważać z niektórymi produktami, a będzie on służył tak samo dobrze, jak blat granitowy. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że blat musi być uszczelniony przed użyciem. Ważne jest również, aby marmurowy blat kuchenny był czysty i wolny od kurzu, ponieważ w przeciwnym razie będzie się na nim gromadził brud, który utrudni czyszczenie.

Blat marmurowy ma też nieco większą nasiąkliwość. Dlatego, aby nie kusić losu, staraj się zawsze wycierać blat do sucha.

 

Zalety marmuru

Marmur to kamień o dosyć dużej twardości. Można go wypolerować do niemal lustrzanego wykończenia, dzięki czemu idealnie nadaje się do dekoracji wnętrz. Marmur to kamień, który można spotkać w wielu kolorach, od białego po czarny. Jest to również materiał, który był używany od wieków i do dziś cieszy się popularnością. Istnieje wiele różnych rodzajów marmurów, każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Najpopularniejsze kolory to: biały marmur, czarny marmur i zielony marmur. Biały to najczystszy kolor marmuru; jest zwykle używany do dekoracji wnętrz i ma bardzo dekoracyjny charakter. Czarny jest również bardzo popularny, ponieważ nadaje elegancki akcent każdemu pomieszczeniu lub przestrzeni.

Nie da się zaprzeczyć, że marmur nadaje wnętrzom szykowny i elegancki wygląd. Marmur jest jednym z najpopularniejszych materiałów kamiennych stosowanych w dekoracji wnętrz. Ma bardzo długą historię i jest znany ze swojej trwałości, a także piękna. Zastosowanie marmuru jest bardzo szerokie – można go znaleźć w kuchniach, łazienkach, a nawet salonach. Jest to bardzo uniwersalny materiał, który można wykorzystać w każdej przestrzeni wewnętrznej. Marmur ma bardzo unikalny i atrakcyjny wygląd, który sprawia, że jest świetnym wyborem dla osób, które szukają sposobu na dodanie ciekawego elementu dekoracyjnego w domu. Może być stosowany zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach ze względu na swój ponadczasowy urok.

Blaty granitowe kontra blaty marmurowe, który lepiej wybrać na blat kuchenny?

Nad tym pytaniem należy się dobrze zastanowić, choć dokładniej powinno ono brzmieć „jaki ma być blat kuchenny?”.

Pierwszą rzeczą przy wyborze kuchennych blatów kamiennych jest ich wygląd. Wydając spore oszczędności na meble kuchenne robione na wymiar chcemy, aby uwieńczeniem tego był piękny blat, który podkreśli wystrój całej kuchni. Materiałów na blat kamienny mamy kilka: marmur, granit, spiek kwarcytowy, konglomerat. Są to cztery najczęściej wykorzystywane materiały na blaty kamienne. Oczywiście spiek i konglomerat są materiałami wtórnymi kamienia, jednak w dotyku i na pierwszy rzut oka ciężko je odróżnić.

Klienci bardzo często wybierają marmur do aranżacji wnętrz. Marmury to kamienie z pięknymi wzorami, których zwykle próżno szukać w granicie. Oczywiście jest kilka wyjątków, takich jak granit Oscuro Mist czy granit Wiscont White, jednak to marmur króluje pod kątem niespotykanych nigdzie indziej wzorów. Wystarczy spojrzeć na kamień marmurowy Calacatta. Jest on dominującym kamieniem w realizacjach łazienek. Bardzo często wykorzystuje się płyty wielkoformatowe z Calacatty.

Granit to skała magmowa, jawnokrystaliczna. Oznacza to, że składa się ona z drobinek różnych elementów skalnych. Dlatego granit zwykle ma wygląd „kaszki”, jest to związane z historią jego powstania. Jednak są wyjątki od tej reguły i czasem drobinki składają się w ciekawe wzory, jak w przypadku granitu Viscont White.

Struktura granitu sprawia, że jest on znacznie wytrzymalszy od marmuru i bardziej odporny na wilgoć oraz, co ważne, na kwasy, których nie brakuje w kuchni. Wybierając blat kuchenny powinniśmy się kierować przede wszystkim faktem, że blat kuchenny musi być trwały. Dlatego marmur nie jest najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście przy zachowaniu ostrożności oraz należytą dbałość o blat, można zastosować marmur. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że marmurowy blat kuchenny musi być impregnowany dosyć często. W innym przypadku może dojść do sytuacji, w której rozlany sok z cytryny wejdzie w reakcję z kamieniem. Skończy się to zniszczeniem lub przebarwieniem blatu kuchennego wartego kilka tysięcy złotych. Takiego scenariusza nie pojawi się w przypadku blatów granitowych, blatów ze spieków kwarcowych czy blatów kuchennych z konglomeratu. Dlatego lepiej wybierz jeden z tych materiałów do kuchni, a marmur wykorzystaj w łazience lub na posadzkach.

Blat granitowy cena. Co jest droższe – marmur czy granit?

Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od wybranego materiału. W zbiorze granitów są tanie, jak i drogie kamienie. Podobnie jest w przypadku marmurów. Tani kamień można kupić już w cenie około 300 zł za m2. Droższe są w cenach 500, 600 czy nawet 1000 zł za m2.

Jednak w ostatecznym rozrachunku granit, jako materiał do kuchni, wyjdzie taniej niż marmur. Tańsze będzie jego użytkowanie, a dodatkiem będzie gwarancja, że nic złego się z nim nie stanie. Kuchenne blaty marmurowe należy często impregnować, w niektórych przypadkach trzeba to robić nawet co miesiąc, aby mieć pewność, że na blacie znajduje się odpowiednia warstwa ochronna. Dla wielu klientów nie jest to problem, jednak znajdą się tacy, którym taki obowiązek może przeszkadzać.

Z granitem nie ma takiego problemu. Impregnacja odbywa się raz na 2 lata, a nawet rzadziej.

Podobnie jest z blatami kuchennymi ze spieku kwarcowego. W tym przypadku też można liczyć na niesamowitą trwałość i nie należy się obawiać żadnych komplikacji w użytkowaniu tego materiału. Usługi montażu blatów z każdego kamieniu wykonujemy w całej Polsce oraz w krajach UE. Warszawa jest miejscem, w którym znajduje się sporo naszych realizacji w postaci blatów marmurowych, ze spieku kwarcowego czy granitu.

Łazienkowe blaty z marmuru. Dlaczego warto stosować blaty marmurowe do łazienki?

Marmur to materiał klasyczny, stosowany od wieków. Mistrzami obróbki tego materiału byli starożytni rzymianie. Uwielbiali marmur, był on dla nich obowiązkowym materiałem wykorzystywanym do wnętrz, a w szczególności do łaźni. Łazienki starożytnej Grecji różniły się od naszych dzisiejszych. Przede wszystkim były to ogromne pomieszczenia,w których znajdowały się umywalnie oraz baseny. Łaźnie pełniły rolę miejsc spotkań w interesach oraz towarzyskich. Był to też jeden z powodów bogatych dekoracji drogim marmurem.

Marmur użyty do dekoracji łazienek nada im charakter klasyczny. Dzięki takim rozwiązaniom nie będziesz musiał dodatkowo przyozdabiać łazienki. Blaty marmurowe, posadzki czy ściany z płytek marmurowych same w sobie będą dekoracją. Jak przystało na wnętrza klasyczne – wszystko musi być minimalistyczne, a we wnętrzach nie może być zbędnych elementów. Dokładnie te wymagania spełnia marmur. Piękne żyłki w tym kamieniu naturalnym są unikatowe – nigdy nie znajdziesz dwóch takich samych płyt marmuru.

Oczywiście blaty marmurowe to nie jedyny produkt, który możemy wykorzystać do łazienki. Bez problemu można zastosować tam blaty granitowe, blaty z spieków kwarcowych czy konglomeratów kwarcowych. Blat kuchenny zwykle jest narażony na styczność z kwasami, jednak w przypadku łazienek nie ma takich obaw, dlatego można stosować tutaj nie tylko te najtrwalsze materiały, jak granit, ale także delikatniejsze marmur.

Cena łazienkowych blatów marmurowych zwykle nie jest wysoka. Blaty do łazienek najczęściej nie są rozległe, a do ich zrobienia wykorzystuje się kamień o grubości 2 cm, inaczej niż w przypadku blatów kuchennych, gdzie najczęściej używa się kamienia o grubości 3 cm.

Podsumowując – marmur to świetny materiał. Niesamowicie piękny i wykorzystywany od tysięcy lat. Jednak przez nieco gorszą trwałość stosuje się go zwykle w łazienkach, zostawiając blaty kuchenne dla granitów, spieków kwarcowych i konglomeratów kwarcowych.

Rate this page
Zapytaj o oferte

Prosimy o podanie danych oraz uszczegółowić swój projekt, abyśmy mogli precyzyjnie przygotować ofertę.