Kamień na kominek – piękny dodatek do salonu

Każdy właściciel kominka potwierdzi, że pomieszczenie, w którym kominek stoi, jest sercem domu. To on w pierwszej kolejności przykuwa uwagę gości. W zimowe wieczory miło zrelaksować się, siedząc przed nim. Z tego względu dobrze, aby kominek był estetyczny i idealnie wpasowany w kompozycję całego domu.

Efektownym połączeniem jest kominek z okładziną z kamienia naturalnego. Dodaje to niepowtarzalnego klimatu do pomieszczenia. Kamień na kominek ma jedną zasadniczą zaletę. Łatwo dobrać go do każdego stylu, niezależnie od tego, czy będzie on rustykalny, skandynawski, czy klasyczny.

Zalety kominka z obudową z kamienia naturalnego

W zależności od stylu, w jakim chcemy mieć zaprojektowany kominek, wybierzemy inny rodzaj kamienia. W aranżacji rustykalnej i skandynawskiej na obudowę kominka rewelacyjnie sprawdzi się łupek. Dzięki nieregularnym kształtom podkreśli dzikość i nawiązanie do przyrody, które jest tak ważne w tych stylach. Natomiast jeśli chodzi o styl klasyczny, tu do wyboru mamy marmur lub granit. Kamień naturalny daje nam ogromne pole do popisu, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Zarówno granit, jak i marmur, to kamienie ponadczasowe, stosowane od wieków. Nie tylko ze względu na walory estetyczne, ponieważ kamień naturalny na kominku pełni jedną ważną funkcję – fantastycznie zatrzymuje ciepło. Prawidłowo wykonany kominek jeszcze długo po wygaśnięciu będzie utrzymywał przyjemną temperaturę. Dobrze nagrzany kamień jest w stanie utrzymać ciepło nawet do rana. Niestety nie każdy rodzaj kamienia nadaje się na obudowę kominka. Gdy trafimy na niekompetentnego sprzedawcę, będzie on starał się wcisnąć nam coś, na czym najwięcej zarobi. Na obudowę kominka zdecydowanie nie nada się trawertyn czy piaskowiec. Wymienione przykłady kamieni szybko się brudzą i łapią sadzę, której nie da się później w żaden sposób usunąć. Jeśli jednak komuś bardzo zależy na wykorzystaniu trawertynu, warto wybrać kamień na kominek pierwszej klasy, który będzie miał powłokę pokrytą żywicą. Żywica zamyka pory kamienia i jest to jedyne rozwiązanie, które umożliwia zastosowanie trawertynu.

Granit – idealny kamień na kominek

Granit to jeden z najbardziej polecanych kamieni na obudowę kominka. Jest skałą magmową, powstaje w temperaturze 1400 stopni, więc nie ma sobie równych, jeśli chodzi o twardość i wytrzymałość. Po odpowiedniej impregnacji kamienia nie musimy obawiać się, że będzie osadzać się na nim sadza. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze kamienia, w końcu nikt nie chciałby kominka, który wymaga czyszczenia po każdym użyciu. Granit jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie sprawia problemów przy sprzątaniu. Efektownym rozwiązaniem jest czarny granit. Jest on najczęściej wybieranym granitem na obudowę kominka. Polerowany granit dodaje szyku i elegancji każdemu wnętrzu, sam w sobie jest fantastyczną dekoracją każdego pomieszczenia.

Modnym i jednocześnie ekstrawaganckim kamieniem na kominek będzie marmur. Pięknie podkreśli każde wnętrze. Marmur daje nam ogromny wybór wzorów i kolorów. Każdy kawałek tego kamienia jest inny, dlatego używając tego samego rodzaju kamienia, za każdym razem uzyskamy inny efekt. Z tego względu marmur jest doskonały dla każdego, kto ceni sobie oryginalność i niebywałe piękno. Kominek z marmuru wymaga regularnej impregnacji i czyszczenia, najlepiej zabezpieczać go nie rzadziej niż raz do roku. Na obudowę można wybrać klasyczny biały marmur Calacatta, który na swojej powierzchni ma charakterystyczne czarne żyłki, układające się w niepowtarzalne i nieregularne wzory. Mogłoby się wydawać, że to takie proste i klasyczne rozwiązanie, lecz to właśnie sekret zniewalającego efektu – piękno tkwi w prostocie. Z pewnością każdy znajdzie idealny kamień na kominek dla siebie, nawet fani odważniejszych kolorów czy wzorów.

Granit Viscount White
Marmur Rojo Alicante

Budowa kominka z kamienia naturalnego

Najistotniejszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę budując kominek, to solidny stelaż. Dobrze wykonany pozwoli nam uniknąć dużych kosztów w przyszłości. Kamień używany do obudowy kominka jest ciężki, dlatego stelaż powinien być wykonany z ogromną starannością i z dobrych materiałów. W innym przypadku istnieje ryzyko, że cała konstrukcja nam popęka, co niestety wiąże się z ogromnymi kosztami i wymianą kamienia na nowy.

Wybierając materiały, należy zdecydować się na te specjalnie przystosowane do kominków. Pamiętajmy, że mowa tu o zmiennych temperaturach, których nieodpowiedni materiał po prostu nie wytrzyma. Ostatnią rzeczą, która jest równie ważna, jest sprawdzenie szczelności kominka jeszcze przed rozpoczęciem montażu. Jeśli po wykonaniu zabudowania okazałoby się, że kominek jest nieszczelny, jedynym rozwiązaniem byłoby rozmontowanie go, co również naraża nas na poniesienie dodatkowych kosztów. Dlatego tak istotne jest, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku, zanim rozpoczniemy pracę.

Cena kominka z kamienia naturalnego

Na koszt kominka składa się kilka czynników. Nie warto brać pod uwagę jedynie ceny kamienia, z którego zostanie wykonany. Ciężko więc jednoznacznie określić, ile wyniesie nas budowa. Warto przeanalizować wszystkie czynniki, które mają wpływ na cenę, a jest to: kamień, klej, montaż, późniejsza pielęgnacja i czyszczenie oraz ewentualne fugi i listwy. Nie jest to więc tanie przedsięwzięcie, jednak w pełni warte swojej ceny.

Granit Avocatus
Zapytaj o oferte

Prosimy o podanie danych oraz uszczegółowić swój projekt, abyśmy mogli precyzyjnie przygotować ofertę.