Schody z kamienia

Trwałość kamienia wcale nie jest przesadzona. Do dziś stoi wiele monumentalnych budowli, które powstały tysiące lat temu. Świetnym przykładem są piramidy egipskie i południowoamerykańskie. Każda z tych znanych na cały świat kamiennych budowli, stoi już tysiąclecia i będzie stała jeszcze przez wiele pokoleń.

Kamień na schody

Kamień od zawsze wykorzystywano do budownictwa i dekoracji. Nie zmieniło się to i w dzisiejszych czasach. Różnicą jest fakt, że w tej chwili używa się ich raczej w formie dekoracji lub jako elementy domu, jednak nie służy on jako podstawowy budulec. Kamień to materiał ekskluzywny, jednak jest wiele odmian tego materiału, który może być nazwany budżetowym.

Schody z kamienia mogą być wykonane z granitu i marmuru. Wykorzystanie tych materiałów gwarantuje trwałość, łatwość w utrzymaniu czystości oraz niesamowity efekt.

Schody z kamienia mogą być zbudowane na wiele różnych sposobów. W zależności od miejsca ich montażu, możliwości finansowych oraz projektu. Bardzo mocne schody półkowe mogą być świetnym wyborem na idealną wewnętrzną dekorację, użytkową i minimalistyczną, świetnie pasującą do nowoczesnych wnętrz!

Schody z granitu to rewelacyjny wybór na schody zewnętrzne z kamienia. Granit jest trwały, ma niską chłonność i nie sposób go zniszczyć. Najbardziej popularne schody okładzinowe zewnętrzne to kompromis pomiędzy ceną a niesamowitym efektem, jaki mogą dać schody kamienne.

Schody zewnętrzne granitowe z balustradą

Schody kamienne na zewnątrz – schody granitowe

Najlepszym materiałem na zewnątrz jest granit. Swoją wyższość nad innymi kamieniami zawdzięcza swojej niezwykłej wytrzymałości. Granit to skała magmowa, która powstała w stygnącej lawie, o temperaturze ponad 1400 stopni Celsjusza. Skały magmowe charakteryzują się bardzo niską chłonnością. Dzięki temu żadne deszcze, żaden grad ani żadna wilgoć nie jest w stanie wyrządzić mu szkody.

Schody granitowe mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Granit daje się dowolnie obrabiać. Dzięki temu może on mieć piękny połysk, może mieć powierzchnię antypoślizgową oraz wiele innych ciekawych dodatków. Schody z granitu to szeroki temat, który wyczerpujemy w artykule na temat schodów granitowych. Z powyższego wpisu dowiesz się chociażby ile kosztują schody z granitu.

Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku schodów marmurowych. Marmur, mimo że jest kamieniem, ma nieco inne właściwości fizyczne, dlatego niezbyt nadaje się na elementy zewnętrze. Marmur to świetny materiał do wnętrz, zwłaszcza wnętrz o wydźwięku klasycznym.

Schody marmurowe – idealny materiał na schody wewnętrzne

Marmuru możemy użyć do stworzenia dowolnych schodów wewnętrznych. Nie ważne czy będą to schody półkowe, schody wspornikowe, schody na konstrukcji stalowej czy ażurowe. Marmur świetnie sprawdzi się w każdych z nich.

Powód, dla którego nie można stosować go na zewnątrz, wiąże się z jego budową. Marmur to wapień, a wapienie charakteryzują się wysoką nasiąkliwością i porowatością. Wykorzystanie tego materiału na zewnątrz wiązałoby się z obowiązkiem częstej impregnacji oraz wielkiej uwagi, aby na schodach nie powstały wykwity różnego pochodzenia.

Jeśli chodzi o schody marmurowe stosowane wewnątrz nie ma żadnych problemów. W domu panuje niemal stała temperatura. Dobowe wahania to zaledwie kilka stopni. Na zewnątrz wahania mogą sięgać nawet 30 stopni w ciągu doby. W środku domu jest stosunkowo niska wilgotność, nie ma opadów deszczu i innych niesprzyjających warunków. To wszystko sprawia, że wykorzystanie marmuru do wewnątrz to rewelacyjny pomysł.

Marmur od granitu różni się też wyglądem. Marmur to piękne wzory, które wyróżniają go na tle innych kamieni.

Schody półkowe, schody wspornikowe – ostatni krzyk mody w dziedzinie architektury.

Wewnętrzne schody stosowane w najciekawszych projektach architektonicznych to głównie schody półkowe i schody wspornikowe.

Największą zaletą każdego z nich jest minimalizm. To głównie gołe stopnie zamontowane bezpośrednio do ściany. Jednak nawet taki sposób i wykonanie sprawia, że schody kamienne tego typu są niesamowicie trwałe oraz stabilne.

Kamieniarz KMX prowadzi produkcję i montaż elementów kamiennych w całej Polsce. Warszawa, Wrocław, Kraków czy Trójmiasto to dla nas żaden problem. Dysponujemy flotą oraz wykwalifikowanymi pracownikami, którzy zwiedzają całą Polskę i sporą część Europy kilka razy do roku.

Może się wydawać, że lepiej szukać kamieniarza na miejscu, jednak czy na pewno tak jest? Warszawa, Wrocław i każde duże miasto rządzi się swoimi prawami, są tam z góry ustalone cenniki i bardzo często ceny są wygórowane. Mimo dużych odległości nasza ostateczna cena jest często niższa, niż od wycena miejscowego kamieniarza. Warto zadzwonić i zapytać. Zawsze służymy pomocą i może się okazać, że będzie to strzał w dziesiątkę!

Rate this page