Start - Blaty kamienne - Blat z konglomeratu
Konglomerat ma ogromną bazę kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Biorąc pod uwagę paletę kolorów wszystkich materiałów kamiennych i tych na bazie kamienia naturalnego, mamy do czynienia z wszystkimi kolorami tęczy i każdy dopasuje kamień według swojej wizji do projektu kuchni, łazienki czy elewacji.
Podstawową częścią naszej działalności jest granit i marmur, jednak nigdy nie odmawiamy produkcji blatów kuchennych czy blatów łazienkowych z konglomeratu lub spieku kwarcowego. Mamy materiały najwyższej jakości kupowane prosto od producenta. Oznacza to, że zamawiając blat u nas, masz gwarancje najlepszej ceny – bez marży dodatkowych pośredników.
Nasza firma zawsze pomaga dobrać odpowiedni materiał do danej realizacji. Musisz wiedzieć, że nie każdy kamień nadaje się na blat kuchenny czy w formie kamienia zewnętrznego. Każdy materiał charakteryzuje się indywidualnymi fizycznymi właściwościami, które nie będą sprawdzać się wszędzie. Świetnym przykładem jest marmur – kamień bardzo często widywany w formie blatów kuchenny i blatów łazienkowych. Jest to piękny materiał, któremu pod względem różnorodności wzorów nie dorównuje żaden inny, jednak jest to też materiał bardzo wymagający. Marmur to wapień, więc reaguje na kwas. Kwasów, których używamy w kuchni, jest sporo. Ocet, kwasek cytrynowy czy sok owocowy – każdy z tych produktów może negatywnie zareagować z płaszczyzną blatu marmurowego. Aby zastosować marmur na blat kuchenny należy o niego odpowiednio dbać i go zabezpieczyć. Kluczem jest tutaj częste impregnowanie kamienia tak, aby utworzyła się warstwa ochronna. Blat z konglomeratu nie wymaga takiej dbałości o materiał, w zasadzie jest niemal bezobsługowy.
Konglomerat to materiał pochodzenia kamiennego. Zdarzają się też konglomeraty naturalne, które podczas różnych procesów tworzą zlepek różnych części kamieni naturalnych. Dlatego mówi się też na niego zlepianiec. Naturalny konglomerat to raczej ewenement, jest rzadki i nie często stosowany w budownictwie, gdzie stosuje się raczej ten stworzony sztucznie.
Do produkcji konglomeratu stosuje się drobiny różnych skał, ale nie tylko. Do jego wytwarzania używa się także ceramiki i szkła. Daje to bardzo duże możliwości dekoracyjne. Blaty z konglomeratów są dla tych, którzy lubią stonowane kolory i wzory, jak i dla ludzi, którzy upodobali sobie ostre i bardziej pstrokate barwy. Do produkcji konglomeratu potrzeba jeszcze spoiwa. Najczęściej stosuje się żywicę epoksydową. Jest ona coraz częściej wykorzystywana do różnych elementów dekoracji wnętrz. Ostatnio bardzo modne są blaty z drewna połączonego z barwioną żywica epoksydową. Jako materiał spajający konglomerat używa się także cementu.
Konglomeraty dzieli się na kategorie, najczęściej biorąc pod uwagę materiały użyte do jego produkcji. W zależności jakiego materiału producent użył do wytworzenia płyty, konglomerat dzieli się na:
Każdy z nich ma nieco inne właściwości, podobnie jak materiały, z których powstały.
Blaty z konglomeratu mają kilka właściwości często przemawiających za wykorzystaniem tych materiałów, zamiast kamienia naturalnego. Jedną z nich jest waga konglomeratu. Kamień jest sporo lżejszy od granitu czy marmuru. Do zastosowania blatów kuchennych z kamienia, najpierw trzeba odpowiednio przygotować meble. Należy zastosować odpowiednie nóżki, które mają wystarczający udźwig, aby nie połamały się pod ciężarem blatu. Należy też użyć odpowiednio dużo nóżek i właściwie je rozłożyć. Czasem zdarza się, że już jest za późno na takie poprawki i pozostaje zastosowanie lżejszego materiału na blaty kuchenne.
Konglomerat ma wysoką trwałość, jest odporny na zarysowania, większość chemii oraz kwas. Dzięki temu można stosować go niemal wszędzie – na blaty kuchenne, posadzki czy parapety. Parapety z konglomeratu bez problemu można wykorzystać na zewnątrz.
Kolejną zaletą, podobnie jak przy materiałach z kamienia naturalnego, jest duża baza wzorów i kolorów. Zbierając wszystkie materiały od różnych producentów, mamy do dyspozycji kilkaset kolorów na blaty z konglomeratu.
Jedną z największych zalet materiałów sztucznych jest możliwość stworzenia blatów bez widocznych łączeń. Dzięki zastosowaniu blatów z konglomeratu możesz stworzyć ogromny element, na którym nie będzie widać żadnych łączeń! Łączenia niby są niewielką skazą na tle blatów granitowych czy blatów marmurowych, jednak takie szczegóły często są nie do przyjęcia dla dekoratorów wnętrz, którzy dbają o najmniejsze nawet drobiazgi.
Zaletą skłaniającą do wyboru blatów z konglomeratu jest cena. Jest to materiał zwykle tańszy niż granit czy marmur, a na pewno dużo tańszy od spieków kwarcowych. Nawet wybierając blaty z konglomeratu kwarcowego cena zwykle jest niższa, niż w przypadku kamienia naturalnego. Cena blatu kuchennego nie jest bez znaczenia. Wybierając meble od dobrego producenta, przy dużej kuchni trzeba zapłacić zwykle 20 tysięcy, a nawet więcej. Dlatego często budżet na wymarzony blat kamienny jest mały. Warto wtedy spojrzeć na blaty z konglomeratu, które są również bardzo atrakcyjne.
Kuchenne blaty muszą być trwałe. Naszym zdaniem jest to najważniejsza cecha dobrego blatu kuchennego. Dokładnie takie są też dzisiejsze meble kuchenne zamawiane na wymiar. Zwykle są to meble na długie lata, które praktycznie się nie psują. Taki sam musi być blat kuchenny.
Kuchnia to miejsce, w którym statystycznie spędzamy najwięcej czasu. Tam robimy poranną kawę, śniadanie czy gotujemy obiad. Bardzo często kuchnia lub aneks kuchenny, stanowi serce domu, gdzie odbywają się spotkania czy imprezy. Zapraszając przyjaciół i znajomych, bardzo często przyjmujemy ich w kuchni, przy stoliku kawowym lub w specjalnie przygotowanym w tym celu siedzisku. Blat kamienny w takiej sytuacji pełni nie tylko rolę idealnej pomocy kuchennej, na którym możemy stawiać gorące naczynia, a nawet kroić produkty bez użycia deski. Jest także ogromnym elementem dekoracyjnym, który może psuć cały efekt, gdy jest źle dobrany!
Granit jest materiałem najczęściej wykorzystywanym na blaty kuchenne. Takim powodzeniem cieszy się zarówno dzięki wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, jak i dzięki niesamowitym kolorom i wzorom. To o czym trzeba pamiętać, to fakt iż konglomeraty kwarcowe nie są odporne na działanie wysokich temperatur i stawianie rozgrzanych naczyń bezpośrednio na blacie może go trwale uszkodzić. Wymagane jest stosowanie podkładek ochronnych pod gorące naczynia. Granit ma jeszcze większą bazę kolorystyczną niż syntetyczny konglomerat, który przecież występuje w setkach wzorów. Naturalny kamień zawsze ma oryginalny wygląd i nigdy nie znajdziemy dwóch identycznych płyt. To zdecydowanie przewaga blatów kamiennych nad blatami z płyt z tworzyw sztucznych.
Blaty z konglomeratu mają przewagę nad granitem w dwóch kwestiach – są tańsze i sporo lżejsze od granitu, którego metr kwadratowy waży około 90 kilogramów! Przy budżetowych projektach, kiedy kuchnie wyposażone są w tańsze i słabsze nogi, często lepiej sprawdzi się konglomerat. Dodatkowo, niższa cena konglomeratu będzie argumentem, który pozwoli podjąć decyzję. Blaty kwarcowe są naprawdę doskonałym materiałem na blaty kuchenne.
Stojąc przed wyborem materiału na blaty do swojej kuchni, trzeba rozważyć wiele czynników. Warto zastanowić się nad budżetem, jaki można przeznaczyć na blaty kuchenne, gdyż cena materiału – w zależności od jego rodzaju – może być bardzo różna. Koniecznie trzeba pomyśleć nad tym, na jakim stopniu wygody nam zależy – czy blat kuchenny powinien być odporny na działanie wysokich temperatur, agresywne zanieczyszczenia, środki czyszczące, czy powinien mieć właściwości antybakteryjne, czy zależy nam na blacie odpornym na uszkodzenia mechaniczne? Jak widać decyzja może nie być łatwa, ale na szczęście w naszej ofercie mamy wiele materiałów, które z pewnością spełnią oczekiwania naszych klientów.
Tworzenie blatów z kamienia kwarcowego polega na połączeniu zmielonego kwarcu z żywicą i uformowaniu go do pożądanej formy. Kamień kwarcowy jest w około 95% surowcem naturalnym, jednak przy takim połączeniu zyskuje dodatkowe właściwości. Jest to materiał bardzo wytrzymały, o dużej odporności na działanie środków chemicznych i kwasów. Blaty z kamienia kwarcowego są nie tylko piękne, ale również bardzo odporne na plamy i zarysowania. Blaty te mogą być używane w kuchniach komercyjnych, ale są również bardzo popularne w domach. Są one dostępne w różnych kolorach i fakturach, więc łatwo jest znaleźć idealne dopasowanie do każdego wystroju. Kamień kwarcowy jest bardzo trwałym materiałem i może być stosowany w miejscach, gdzie występuje duże zużycie. Jest również łatwy do czyszczenia, więc jest idealny do stosowania w kuchniach lub łazienkach, w których panuje duży ruch.
Blaty z konglomeratu kwarcowego są niezwykle cenionym materiałem. Przyczynił się do tego fakt, że za jego pomocą możemy wyprodukować piękne białe blaty. Jakby tego było mało, białe blaty z konglomeratu kwarcowego są niesamowicie trwałe! Ciężko je zarysować lub trwale uszkodzić, a jeśli zdarzy się taka sytuacja, to za pomocą żywicy epoksydowej w białym kolorze można ją naprawić!
W dzisiejszych aranżacjach kolor biały bardzo często gra główną rolę. Biały kolor optycznie powiększa pomieszczenia, a biorąc pod uwagę klaustrofobiczną architekturę XXI wieku, jest to bardzo ważne. Białe pomieszczenia łatwiej oświetlić.
Podobnie jak w przypadku innych materiałów kamiennych i pochodzenia kamiennego, tak i w przypadku konglomeratu kwarcowego, głównym wyznacznikiem ceny blatów kuchennych jest kolor.
Jednak ile tak naprawdę kosztują blaty z konglomeratu kwarcowego? Patrząc na jego liczne zalety, śmiało można powiedzieć, że jest to tani materiał. Średnia cena metra bieżącego blatu z konglomeratu to około 500 złotych. Mowa tutaj o cenie już gotowego elementu. Trzeba dodać, że 500 zł to zwykle cena metra kwadratowego surowego granitu i to raczej tego z niższej półki cenowej.
Jana Pawła II 2a47-480 Pietrowice Wielkie
Copyright © 2023 schody-granitowe-kmx.pl. All rights reserved.