Blat z konglomeratu

Konglomerat ma ogromną bazę kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Biorąc pod uwagę paletę kolorów wszystkich materiałów kamiennych i tych na bazie kamienia naturalnego, mamy do czynienia z wszystkimi kolorami tęczy i każdy dopasuje kamień według swojej wizji do projektu kuchni, łazienki czy elewacji.

Podstawową częścią naszej działalności jest granit i marmur, jednak nigdy nie odmawiamy produkcji blatów kuchennych czy blatów łazienkowych z konglomeratu lub spieku kwarcowego. Mamy materiały najwyższej jakości kupowane prosto od producenta. Oznacza to, że zamawiając blat u nas, masz gwarancje najlepszej ceny – bez marży dodatkowych pośredników.

Nasza firma zawsze pomaga dobrać odpowiedni materiał do danej realizacji. Musisz wiedzieć, że nie każdy kamień nadaje się na blat kuchenny czy w formie kamienia zewnętrznego. Każdy materiał charakteryzuje się indywidualnymi fizycznymi właściwościami, które nie będą sprawdzać się wszędzie. Świetnym przykładem jest marmur – kamień bardzo często widywany w formie blatów kuchenny i blatów łazienkowych. Jest to piękny materiał, któremu pod względem różnorodności wzorów nie dorównuje żaden inny, jednak jest to też materiał bardzo wymagający. Marmur to wapień, więc reaguje na kwas. Kwasów, których używamy w kuchni, jest sporo. Ocet, kwasek cytrynowy czy sok owocowy – każdy z tych produktów może negatywnie zareagować z płaszczyzną blatu marmurowego. Aby zastosować marmur na blat kuchenny należy o niego odpowiednio dbać i go zabezpieczyć. Kluczem jest tutaj częste impregnowanie kamienia tak, aby utworzyła się warstwa ochronna. Blat z konglomeratu nie wymaga takiej dbałości o materiał, w zasadzie jest niemal bezobsługowy.

Blaty z konglomeratu – konglomerat kwarcowy

Konglomerat to materiał pochodzenia kamiennego. Zdarzają się też konglomeraty naturalne, które podczas różnych procesów tworzą zlepek różnych części kamieni naturalnych. Dlatego mówi się też na niego zlepianiec. Naturalny konglomerat to raczej ewenement, jest rzadki i nie często stosowany w budownictwie, gdzie stosuje się raczej ten stworzony sztucznie.

Do produkcji konglomeratu stosuje się drobiny różnych skał, ale nie tylko. Do jego wytwarzania używa się także ceramiki i szkła. Daje to bardzo duże możliwości dekoracyjne. Blaty z konglomeratów są dla tych, którzy lubią stonowane kolory i wzory, jak i dla ludzi, którzy upodobali sobie ostre i bardziej pstrokate barwy. Do produkcji konglomeratu potrzeba jeszcze spoiwa. Najczęściej stosuje się żywicę epoksydową. Jest ona coraz częściej wykorzystywana do różnych elementów dekoracji wnętrz. Ostatnio bardzo modne są blaty z drewna połączonego z barwioną żywica epoksydową. Jako materiał spajający konglomerat używa się także cementu.

Rodzaje konglomeratów

Konglomeraty dzieli się na kategorie, najczęściej biorąc pod uwagę materiały użyte do jego produkcji. W zależności jakiego materiału producent użył do wytworzenia płyty, konglomerat dzieli się na:

  1. konglomerat granitowy

  2. konglomerat marmurowy

  3. konglomerat kwarcowy

Każdy z nich ma nieco inne właściwości, podobnie jak materiały, z których powstały.

Blaty z konglomeratu i jego zalety i wady

Blaty z konglomeratu mają kilka właściwości często przemawiających za wykorzystaniem tych materiałów, zamiast kamienia naturalnego. Jedną z nich jest waga konglomeratu. Kamień jest sporo lżejszy od granitu czy marmuru. Do zastosowania blatów kuchennych z kamienia, najpierw trzeba odpowiednio przygotować meble. Należy zastosować odpowiednie nóżki, które mają wystarczający udźwig, aby nie połamały się pod ciężarem blatu. Należy też użyć odpowiednio dużo nóżek i właściwie je rozłożyć. Czasem zdarza się, że już jest za późno na takie poprawki i pozostaje zastosowanie lżejszego materiału na blaty kuchenne.

Konglomerat ma wysoką trwałość, jest odporny na zarysowania, większość chemii oraz kwas. Dzięki temu można stosować go niemal wszędzie – na blaty kuchenne, posadzki czy parapety. Parapety z konglomeratu bez problemu można wykorzystać na zewnątrz.

Kolejną zaletą, podobnie jak przy materiałach z kamienia naturalnego, jest duża baza wzorów i kolorów. Zbierając wszystkie materiały od różnych producentów, mamy do dyspozycji kilkaset kolorów na blaty z konglomeratu.

Jedną z największych zalet materiałów sztucznych jest możliwość stworzenia blatów bez widocznych łączeń. Dzięki zastosowaniu blatów z konglomeratu możesz stworzyć ogromny element, na którym nie będzie widać żadnych łączeń! Łączenia niby są niewielką skazą na tle blatów granitowych czy blatów marmurowych, jednak takie szczegóły często są nie do przyjęcia dla dekoratorów wnętrz, którzy dbają o najmniejsze nawet drobiazgi.

Zaletą skłaniającą do wyboru blatów z konglomeratu jest cena. Jest to materiał zwykle tańszy niż granit czy marmur, a na pewno dużo tańszy od spieków kwarcowych. Nawet wybierając blaty z konglomeratu kwarcowego cena zwykle jest niższa, niż w przypadku kamienia naturalnego. Cena blatu kuchennego nie jest bez znaczenia. Wybierając meble od dobrego producenta, przy dużej kuchni trzeba zapłacić zwykle 20 tysięcy, a nawet więcej. Dlatego często budżet na wymarzony blat kamienny jest mały. Warto wtedy spojrzeć na blaty z konglomeratu, które są również bardzo atrakcyjne.

Blat granitowy kontra blat z konglomeratu kwarcowego

Blaty kuchenne muszą być trwałe. Naszym zdaniem jest to najważniejsza cecha dobrego blatu kuchennego. Dokładnie tak są też dzisiejsze meble kuchenne zamawiane na wymiar. Zwykle są to meble na długie lata, które praktycznie się nie psują. Taki sam musi być blat kuchenny.

Kuchnia to miejsce, w który statystycznie spędzamy najwięcej czasu. Tam robimy poranną kawę, śniadanie czy gotujemy obiad. Bardzo często kuchnia lub aneks kuchenny, stanowi serce domu, gdzie odbywają się spotkania czy imprezy. Zapraszając przyjaciół i znajomych bardzo często przyjmujemy ich w kuchni, przy stoliku kawowym lub specjalni przygotowanym w tym celu siedzisku. Blat kamienny w takiej sytuacji pełni nie tylko rolę idealnej pomocy kuchennej, na którym możemy stawiać gorące naczynia, a nawet kroić produkty bez użycia deski. Jest także ogromnym elementem dekoracyjnym, który, źle dobrany, może psuć cały efekt!

Granit jest materiałem najczęściej wykorzystywanym na blaty kuchenne. Takim powodzeniem cieszy się zarówno dzięki wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, jak i dzięki niesamowitym kolorom i wzorom. Granit ma jeszcze większą bazę kolorystyczną niż syntetyczny konglomerat, który przecież występuje w setkach wzorów.

Blaty z konglomeratu mają przewagę nad granitem w dwóch kwestiach – są tańsze i sporo lżejsze od granitu, którego metr kwadratowy waży około 90 kilogramów! Przy budżetowych projektach, kiedy kuchnie wyposażone są w tańsze i słabsze nogi, często lepiej sprawdzi się konglomerat. Dodatkowo niższa cena konglomeratu będzie argumentem, który pozwoli podjąć decyzję.

Konglomerat kwarcowy – cena blatów z konglomeratu kwarcowego

Blaty z konglomeratu kwarcowego są niezwykle cenionym materiałem. Przyczynił się do tego fakt, że za jego pomocą możemy wyprodukować piękne białe blaty. Jakby tego było mało, białe blaty z konglomeratu kwarcowego są niesamowicie trwałe! Ciężko je zarysować lub trwale uszkodzić, a jeśli zdarzy się taka sytuacja, to za pomocą żywicy epoksydowej w białym kolorze można ją naprawić!

W dzisiejszych aranżacjach kolor biały bardzo często gra główną rolę. Biały kolor optycznie powiększa pomieszczenia, a biorąc pod uwagę klaustrofobiczną architekturę XXI wieku, jest to bardzo ważne. Białe pomieszczenia łatwiej oświetlić.

Podobnie jak w przypadku innych materiałów kamiennych i pochodzenia kamiennego, tak i w przypadku konglomeratu kwarcowego, głównym wyznacznikiem ceny blatów kuchennych jest kolor.

Jednak ile tak naprawdę kosztują blaty z konglomeratu? Patrząc na jego liczne zalety, śmiało można powiedzieć, że jest to tani materiał. Średnia cena metra bieżącego blatu z konglomeratu to około 500 zł. Mowa tutaj o cenie już gotowego elementu. Trzeba dodać, że 500 zł to zwykle cena m2 surowego granitu i to raczej tego z niższej półki cenowej.