Granit Arara Gold

Kamień na taras – trwałe rozwiązanie na lata

Kamień naturalny z biegiem czasu ma coraz więcej zastosowań. Wykorzystuje się go na wiele sposobów i często staje się on zamiennikiem od lat stosowanych materiałów, takich jak drewno czy beton.

Kamień naturalny dobrze sprawdza się w aranżacji ogrodu lub jako kamień ozdobny czy w postaci płytek tarasowych. Zastosowanie znajduje także, gdy chodzi o elewację domu, wykonanie parapetów czy schodów zewnętrznych lub wewnętrznych. Jak widać, możliwości zastosowania kamienia naturalnego są ogromne, wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni.

Kamień naturalny jako płytki tarasowe – wady i zalety

W przeciągu ostatnich lat popularność płytek kamiennych znacznie wzrosła, wykonuje się je więc z różnych rodzajów kamienia. Każdy rodzaj ma inne właściwości i różni się od siebie pod względem trwałości na uszkodzenia czy odporności na warunki pogodowe. Do produkcji płytek wykorzystuje się głównie: granit, marmur, łupek, wapień, bazalt czy spieki kwarcowe. Warto wiedzieć o tym, że nie każdy z kamieni nada się na płytki kamienne zewnętrzne. Głównie wykorzystywany kamień na taras to granit, łupek, bazalt i spiek kwarcowy. Wymienione rodzaje kamienia są wysoko odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, na wahania temperatury i uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Najczęściej wybieramy płytki granitowe i nie ma co się dziwić, bo jest to jeden z najtrwalszych materiałów na świecie dzięki swoim wspaniałym właściwościom. Tarasowe płytki z kamienia naturalnego to świetny zamiennik wszystkim dobrze znanych płytek ceramicznych. Płytki ceramiczne odpadają od podłoża często już po pierwszym sezonie. Wahania temperatury wprawiają płytki w niewidzialne dla oka ruchy. Jednym słowem – płytka cały czas pracuje, rozpręża się i kurczy, przez co odpada od warstwy kleju lub pęka. Taras z popękanymi i odpadającymi płytkami wygląda nieestetycznie, a co najważniejsze, jest niebezpieczny w deszczowe dni, więc jak najszybciej należy go wymienić. Na mokrych płytkach ceramicznych łatwo o poślizgnięcie się czy upadek. Płytki kamienne dają nam gwarancję, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Kamień jest znacznie grubszy od zwykłych płytek ceramicznych. Najcieńsze płytki wykonane z łupka mają ponad centymetr grubości, a płytki ceramiczne zaledwie 0,8 cm. Dzięki większej grubości płytki kamienne nie pracują wraz ze zmianami temperatury. Dużą rolę odgrywa też waga płytki. Wybierając ciężkie płytki granitowe o grubości od 2 do nawet 5 cm, mamy pewność, że nawet luźno położone będą trzymać się na swoim miejscu. Więc gdy dodatkowo podkleimy je klejem, nie mają prawa przesunąć się lub odpaść nawet po kilku latach użytkowania.

 

Płytki kamienne granitowe w wielu odsłonach

Płytki granitowe wyróżniają się spośród innych tym, że ich powierzchnia daje się obrabiać na wiele sposobów. Najpowszechniejszy jest granit polerowany. Granit na wysoki połysk z pięknym blaskiem robi wrażenie. Jest prosty w utrzymaniu, jednak ze względu na śliską powierzchnię nie nadaje się do użytku zewnętrznego. Znacznie lepiej sprawdzi się we wnętrzach, a w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym granit jest bardzo przyjemny w użytkowaniu. Płytki granitowe są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ świetnie kumulują i przewodzą ciepło. W takim razie, jakie płytki wybrać na taras? Odpowiedź jest prosta – granit płomieniowany. Powstaje on w momencie opalania granitu. Jego powierzchnia jest chropowata i szorstka, a co za tym idzie – antypoślizgowa. To fantastyczne rozwiązanie gwarantuje nam bezpieczeństwo przez cały rok. Ogromną zaletą każdego kamienia naturalnego jest pożądana w dzisiejszych czasach niepowtarzalność. Nie ma dwóch takich samych kawałków kamienia. Więc nawet gdy użyjemy tych samych materiałów, efekt końcowy za każdym razem będzie inny.

 

Granit Viscount White
Marmur Rojo Alicante

Montaż płytek kamiennych – jak układać i fugować kamień?

Kamień naturalny układamy podobnie jak każde inne płytki. Najistotniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest dobranie odpowiedniego kleju specjalnie do kamienia lub kleju na bazie białego cementu. Użycie zwykłego kleju może skutkować trwałymi przebarwieniami na kamieniu, a tego przecież byśmy nie chcieli. Warstwa kleju powinna zostać wyrównana grzebieniem, bo nadmiar może przyczynić się do odpadania płytek. Aby jeszcze bardziej zwiększyć przyczepność płytek kamiennych, do pomalowania posadzki zaleca się zastosowanie gruntu.

Fugowanie płytek kamiennych jest zależne od ich rodzaju i miejsca zastosowania. Niektórych rodzajów płytek, przykładowo takich jak wykonanych z łupka, nie da się fugować. W takim przypadku, aby płytka łupkowa w trakcie użytkowania nie pękała, układać ją trzeba, pozostawiając minimalną szczelinę. Fugi w płytkach kamiennych zewnętrznych można wypełniać drobnym miałem kamiennym. Dobrze jest wybrać do tego miał granitowy lub bazaltowy. Natomiast wewnętrzne płytki kamienne fugujemy za pomocą standardowej fugi, warto tylko przed zastosowaniem sprawdzić, czy nie będzie ona wchodziła w reakcję z kamieniem. Aby mieć pewność, że nic złego się nie stanie, dobrze wybrać fugę silikonową.

 

Zapytaj o oferte

Prosimy o podanie danych oraz uszczegółowić swój projekt, abyśmy mogli precyzyjnie przygotować ofertę.