Parapety marmurowe – modne wykończenie wnętrz

W nowoczesnych wnętrzach parapety marmurowe stanowią kropkę nad i. Są pięknym i szykownym wykończeniem aranżacji wnętrz.

Kiedyś parapety marmurowe kojarzone były głównie z luksusem i nie każdego było na nie stać. W dzisiejszych czasach, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, wykonanie parapetu z kamienia naturalnego jest tańsze niż kiedykolwiek.

Marmur to materiał wykorzystywany od stuleci do budownictwa i dekoracji wnętrz, głównie we Włoszech, skąd pochodzi większość marmurów. Najbardziej znany, pochodzący właśnie z Włoch, to marmur Calacatta. Każdy, kto pomyśli o marmurze, najpierw skojarzy najpierw właśnie ten. Ma on charakterystyczne czarne żyłki, które układają się na białej powierzchni w niepowtarzalne wzory.

Parapety wewnętrzne z marmuru

Nowoczesne projekty wnętrz bazują na stonowanych kolorach, prostocie i harmonii. Wszystkie dekoracje, które znajdują się w pomieszczeniu, są dokładnie zaplanowane i przemyślane, nie ma miejsca na przypadkowe elementy. Z tego względu większość projektantów wnętrz poleca stosowanie marmuru. Nie ma on, oprócz kilku wyjątków, pstrokatych wzorów, więc łatwo wpasuje się w nowoczesny styl mieszkania. Marmur kojarzy nam się z dawnymi świątyniami czy pięknymi pałacami, więc dodanie marmurowych parapetów z pewnością wniesie do naszego otoczenia odrobinę luksusu. Warto podkreślić, że marmur to wapień, który ma sporo porów i wchodzi w reakcje z kwasami, z tego względu nie nadaje się do użytku zewnętrznego – na parapety zewnętrzne dużo lepiej sprawdzi się granit.

Wady i zalety parapetów z marmuru

Jak już wspomnieliśmy, marmur to idealny materiał na parapety wewnętrzne. Jego obecność we wnętrzach niesie za sobą wiele korzyści. Niewiele osób o tym wie, ale naturalne materiały użyte w aranżacji wnętrz, takie jak drewno, kamień czy nawet rośliny, znacznie wpływają na nasz poziom szczęścia czy jakość odpoczynku. Dużo szybciej relaksujemy się w pomieszczeniach pełnych naturalnych dodatków.

Ogromną zaletą marmuru, pomijając jego walory estetyczne, jest to, że fantastycznie izoluje dom przed wilgocią i chroni przed utratą ciepła. Głównie tyczy się to elewacji czy posadzek, jednak parapety też odgrywają w tym przypadku ważną rolę. Przy parapetach wykonanych z plastiku lub stali często spotykamy się z problemem nieszczelności, której skutkiem jest utrata ciepła czy nieestetyczne zacieki na ścianach. Dodatkowo nadmierna wilgoć, która przenika do pomieszczenia, jest głównym sprawcą grzyba i pleśni na ścianach. Niesie to za sobą skutki bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dodatkowym atutem parapetów z marmuru jest różnorodność, jaką daje nam kamień. Przy aranżacji ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Marmur to szeroka gama rodzajów i kolorów, a także grubości i sposobu wykończenia. Pozornie wydaje się, że każdy parapet z marmuru musi wyglądać tak samo, jednak jest to bardzo mylne myślenie. W kwestii wykonania parapetów mamy szerokie spektrum możliwości. Parapety marmurowe, dzięki współczesnym rozwiązaniom, mogą mieć grubość zaledwie 2 cm, ale w szczególnych przypadkach i wedle decyzji klienta dostępne są również grubsze. Jeśli zależy nam na eleganckim, wręcz delikatnie pałacowym wystroju, możemy zdecydować się na wykonanie ozdobnego frezu na brzegu parapetu. Również ciekawym i pomysłowym rozwiązaniem w przypadku parapetu kuchennego jest obniżenie go i wykonanie z jednej płyty blatu, który jednocześnie będzie blatem kuchennym i parapetem.

Parapety zewnętrzne – jaki materiał wybrać?

Jedyną wadą parapetów marmurowych jest to, że nie nadają się na parapety zewnętrzne. Materiał, który się na nie nada, to granit, ponieważ nie jest tak miękki i chłonny. Parapety granitowe mogą być również stosowane we wnętrzach. Jednak w codziennym użytku wewnętrznym nie musimy obawiać się, że parapet marmurowy będzie niewystarczająco mocny, a różnice między granitem a marmurem nie będą zauważalne. W przypadku parapetów wewnętrznych ważniejszy jest efektowny wygląd, wytrzymałość schodzi na drugi plan. Parapety granitowe zewnętrzne to gwarancja trwałości na długie lata. Granit to skała magmowa, jest uważany za najtrwalszy materiał budowlany na świecie. Jest niezwykle odporny na wszystkie niesprzyjające warunki pogodowe, nie straszny mu mróz, grad czy upał. Charakteryzuje się niską ścieralnością i wysoką trwałością na uszkodzenia mechaniczne. Granit daje ogromne pole do popisu, gdy chodzi o wzory i kolory. Tak samo jak w przypadku marmurów nie znajdziemy dwóch takich samych kawałków granitu. Każdy kamień jest na swój sposób wyjątkowy, w końcu został stworzony przez naturę.

Cena parapetów z kamienia

Nie da się jednoznacznie określić ceny parapetów kamiennych. Jest ona zależna od kilku czynników. Należy brać pod uwagę wielkość płyty, jej grubość oraz rodzaj kamienia. Parapety marmurowe będą droższe od granitowych, jednak nie jest to duża różnica, a jeśli zależy nam na marmurze, to warto nieco dopłacić. Generalnie parapety kamienne będą znacznie droższe od stalowych czy plastikowych. Z biegiem czasu widzimy, że nie ma co oszczędzać przy wyborze materiałów na parapety. Parapety kamienne dają gwarancję, że posłużą nam przez wiele lat, a przy okazji będą niepowtarzalnie piękne.

Zapytaj o oferte

Prosimy o podanie danych oraz uszczegółowić swój projekt, abyśmy mogli precyzyjnie przygotować ofertę.