Blat kuchenny z granitu. Dlaczego granit to idealna powierzchnia do kuchni? Blaty granitowe Głubczyce

Granit jest powszechnie występującą skałą iglastą. Składa się z kwarcu, skalenia i miki. Granit jest twardy, gęsty i trwały. To sprawia, że jest idealny na blaty, podłogi i materiały budowlane.

Co czyni granit najlepszym materiałem na blat kuchenny? Blaty granitowe Głubczyce

Granit jest kamieniem naturalnym, który stał się jednym z najbardziej popularnych wyborów na blaty kuchenne. Jest trwały, wygląda pięknie i występuje w wielu kolorach.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed wyborem blatów granitowych jest zdecydować, jaki rodzaj granitu chcemy zastosować w kuchni. Jest ich wiele, różnią się kolorem i teksturą. Niektóre są bardzo gładkie, podczas gdy inne są bardziej chropowate. Granity pochodzą z całego świata i są wydobywane ze złóż znajdujących się głęboko w skorupie ziemskiej. Złoża te zawierają minerały, takie jak kwarc, skaleń, mika i hornblenda, które nadają każdemu granitowi jego unikalną kolorystykę i wzór.

Granit może być cięty na dowolny kształt lub rozmiar i nie złamie się łatwo, jeśli spadnie na podłogę. Granit jest również odporny na plamy i łatwy do czyszczenia mydłem i wodą lub produktem czyszczącym, wykonanym specjalnie dla granitu.

Granit jest niezwykle odporny na ciepło i zarysowania, co czyni go idealnym do kuchni, w których używa się gorących patelni, noży i innych narzędzi kuchennych. Granit jest również odporny na ciepło pochodzące ze zmywarki i innych urządzeń.

Granit jest również odporny na plamy z wina lub soku owocowego, dzięki czemu łatwo go wyczyścić po przypadkowym rozlaniu.

Cena i montaż blatów granitowych w Głubczycach

Granit jest jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji blatów kuchennych, ale nie jest tani.

Jeśli planujemy montaż blatu granitowego w swoim domu, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

  • rozmiar i kształt blatu może wpłynąć na jego cenę i montaż. Jeśli chcemy mieć dużą wyspę lub półwysep o niestandardowym kształcie, warto zapytać, ile to będzie kosztować;
  • jakość granitu wpływa na jego cenę. Granit występuje w kilku różnych gatunkach; odmiany niższej jakości mogą mieć więcej wad niż te wyższej jakości – choć nie zawsze jest to prawdą – więc jeśli chcemy mieć trwały blat, który nie będzie się łatwo plamił, zdobądźmy taki wykonany z kamienia lepszej jakości;
  • kolor granitu również odgrywa rolę w określaniu jego ceny; kamienie o ciemniejszych kolorach (granit Black) są zazwyczaj droższe niż te jaśniejsze;

profesjonalny montaż blatów granitowych – montaż blatu z granitu powinien być przeprowadzony przez fachowców. Kamień ten sporo waży i trzeba mieć doświadczenie w pracy z takim materiałem, by zamontować go w bezpieczny i prawidłowy sposób.

Blaty granitowe polerowane i satynowe

Granit polerowany to najczęstszy rodzaj granitu stosowany na blaty kuchenne. Jest to bardzo trwały materiał, idealny do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Polerowany granit jest łatwy do czyszczenia i utrzymania. Pozostaje piękny przez lata.

Polerowane blaty granitowe są bardzo błyszczące i gładkie w dotyku. Dobrze odbijają światło. Satynowe blaty granitowe mają bardziej matowe wykończenie niż polerowane blaty granitowe, ale nadal dobrze odbijają światło.

O czym pamiętać, decydując się na blat kuchenny z granitu? Blat granitowy Głubczyce

Przy wyborze granitu na kuchenne blaty, ważne jest, aby rozważyć, jak będzie wyglądać po zainstalowaniu i jaki rodzaj wykończenia preferujemy. Warto pomyśleć o tym, czy chcemy szorstką czy polerowaną powierzchnię. Decydując się na zastosowanie granitu na blaty kuchenne, pamiętajmy o wadze kamienia. Szafki kuchenne powinny być przystosowane do utrzymania takiego ciężaru.

Nie jest tajemnicą, że granit nie należy do najtańszych materiałów. Jednak jego cena jest adekwatna do właściwości. Żaden materiał nie jest w stanie znieść tyle co granit, dlatego świetnie sprawdzi się w kuchni czy łazience.

Granit jako jeden z najlepszych wyborów na blaty kuchenne z kamienia – blaty granitowe Głubczyce

Granit jest jednym z najbardziej popularnych materiałów używanych do produkcji blatów kuchennych, ponieważ jest niezwykle trwały i łatwy do czyszczenia. Wytrzymuje wysokie temperatury, plamy i uszkodzenia spowodowane uderzeniami, nie zużywając się tak jak inne materiały, takie jak marmur czy kwarc.

Granit nie musi być uszczelniany co roku, jak niektóre inne kamienie, ponieważ ma wysoką odporność na plamy z kwasów i olejów znajdujących się w żywności, takich jak masło lub sos sałatkowy. Jeśli jednak chcemy uzyskać dodatkową ochronę przed plamami, zalecamy stosowanie impregnatu raz na dwa lata.

Rate this page