Schody kamienne – schody granitowe czy marmurowe? Który materiał wybrać? Wady i zalety

Kamień to w ostatnich latach bardzo pożądany surowiec. Materiał ten kojarzony jest przede wszystkim z elegancją, bogactwem i doskonałą jakością.

W dzisiejszych czasach bardzo często wykorzystujemy kamień przy wykonaniu schodów wewnętrznych i zewnętrznych. Nic w tym dziwnego, gdyż materiał ten zagwarantuję nam porządne i trwałe schody na długie lata. Warto również pamiętać, że schody to taka część wnętrza, która potrafi zadecydować o całym charakterze domu. Dlatego schody kamienne będą zdecydowanie opłacalną inwestycją, a dodatkowo zapewniającą nam piękny element dekoracyjny całej aranżacji.

Problematyczny może okazać się wybór odpowiedniego rodzaju kamienia. Najczęstszy wybór pada na schody granitowe oraz marmurowe, jednak przed podjęciem decyzji warto poznać zalety i wady każdego z tych kamieni, aby wybrane schody spełniły nasze wszystkie oczekiwania.

czarne schody granitowe w klatce
[/vc_row]

Schody granitowe – jakość i trwałość przede wszystkim

Granit to skała magmowa, która powstaje w temperaturze ponad 1400 stopni Celsjusza. To właśnie dzięki procesowi powstawania granit zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości fizyczne, z których słynie. Przede wszystkim mowa tu o niesamowitej trwałości i wytrzymałości granitu. Decydując się na schody granitowe, możemy mieć pewność, że będą one odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Poza tym granit to kamień cechujący się niską chłonnością, co sprawia, że żadna ilość wody nie jest w stanie mu zaszkodzić.

Kolejną zaletą granitu jest dowolność w obróbce. Możemy dopasować schody pod własne preferencje oraz gust – postawić na piękny połysk, zastosować niecodzienne dodatki czy po prostu dodać warstwę antypoślizgową. Warto również wspomnieć, że granit posiada szeroką gamę kolorystyczną, więc bez problemu znajdziemy odpowiedni kolor, pasujący do naszego domu.

Wszystkie zalety tego surowca sprawiają, że schody granitowe to doskonały wybór na schody zewnętrzne z kamienia naturalnego. A dodatkowo schody z granitu odporne będą na warunki atmosferyczne oraz zmiany temperatur – upały czy mróz nie wpłyną na jakość schodów granitowych. Nie musimy obawiać się również zarysowań czy innych uszkodzeń, jedynie diament jest w stanie porysować granit, a tego surowca nie wniesiemy raczej na butach, wchodząc do domu po naszych schodach.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać granit jako materiał na schody wewnętrzne. Zastosowanie granitu wewnątrz domu idealnie sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach, dodając im charakteru i podkreślając zastosowany styl wnętrzarski.

Czym różni się marmur od granitu? Zalety i wady marmuru

Schody wewnątrz domu powinny przede wszystkim wyróżniać się funkcjonalnością i bezpieczeństwem, jednak niezaprzeczalnie ich rola w kształtowaniu charakteru wnętrza jest ogromna.

Dużą popularnością, szczególnie w domach urządzanych w klasycznych i eleganckich stylach, cieszą się schody marmurowe. Marmur postrzegany jest jako szlachetny kamień, zdobiący najbardziej wyszukane i luksusowe wnętrza. Schody kamienne z marmuru to również rozwiązanie trwałe, jednak w głównej mierze będzie to ozdobny element domu. Ogromną zaletą marmuru jest właśnie jego niesamowity wygląd – nieregularne wzory zdobiące kamień to sposób na niepowtarzalne schody. Atutem jest również bogata gama kolorystyczna, dzięki której idealnie możemy dopasować schody do całej aranżacji. Jednak mimo tego, że marmur to kamień naturalny, powinniśmy wybierać go jako materiał na schody wewnętrzne – wynika to z właściwości fizycznych surowca. Marmur to wapień, przez co cechuje się wysoką nasiąkliwością i porowatością. Wszystko to sprawia, że nie poradziłby sobie z warunkami panującymi na zewnątrz bez regularnej impregnacji oraz specjalistycznego dbania – co dla niektórych osób jest wadą.

Jednak decydując się na schody marmurowe wewnątrz, możemy być pewni, że będzie to świetny wybór na długie lata – nie bez powodu to marmur zdobił niegdyś schody wszystkich pałaców.

Jakie schody kamienne będą najlepsze?

Schody z kamienia to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli szukamy materiału trwałego, a dodatkowo atrakcyjnego wizualnie. Schody wykonane z kamienia to inwestycja na długie lata – jest to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów. Wybór odpowiedniego rodzaju kamienia będzie zależał głównie od naszego gustu, wymagań oraz potrzeb. Należy jednak pamiętać, że zarówno schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne to nie tylko prawdziwa ozdoba domu, ale również funkcjonalny element konstrukcyjny.

Schody granitowe do doskonały wybór na schody wewnętrzne oraz na zewnętrzne domu – cechy fizyczne tego materiału sprawiają, że sprawdza się doskonale nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Piękne i eleganckie schody marmurowe zdecydowanie powinny zdobić wnętrza i dodawać całej aranżacji prestiżu i luksusu. Wiemy, że marmur jest przepiękny, jednak stosowanie go na zewnątrz może sprawić, że straci on swoją atrakcyjność.

Zapytaj o oferte

Prosimy o podanie danych oraz uszczegółowić swój projekt, abyśmy mogli precyzyjnie przygotować ofertę.