Kolory granitu – jak wygląda granit?

Granit jest naturalnym kamieniem, który ma budowę jawnokrystaliczną, i jest to skała magmowa. Składa się z kwarcu, skalenia potasowego, plagioklazu oraz biotytu. Nazwa tego kamienia pochodzi z łaciny – od słowa granum, które oznacza „ziarno”. Wiąże się to z faktem, iż granit posiada charakterystyczne drobiny i odłamki, najczęściej w różnych odcieniach szarości. Granit powstaje na skutek stygnięcia lawy w głębokich warstwach ziemi. Proces ten zachodzi w niesamowicie wysokiej temperaturze oraz przy wysokim ciśnieniu, dzięki czemu granit jest niemal niezniszczalnym kamieniem.

Wykorzystanie granitu w budownictwie to ukłon ku naturze. Granit to jeden z najwytrzymalszych surowców dostępnych na rynku. Warto rozważyć użycie granitu przy pracach wykończeniowych, gdyż bez wątpienia będą służyć nam przez długi czas.

Granit – zastosowanie

Granit jest surowcem często wykorzystywanym w budownictwie. Kamień ten jest bardzo lubiany zarówno przez fachowców, gdyż jest łatwy w obróbce, jak i przez projektantów, którzy często wykorzystują granit w swoich propozycjach dla klientów. Wiele osób ma, bądź chce mieć, w swoim domu elementy z granitu, gdyż jest to inwestycja w wysoką jakość, wygodę użytkowania i pielęgnacji oraz ponadczasowy wygląd. Kamień ten znajduje zastosowanie jako schody, blaty kuchenne i łazienkowe, płytki podłogowe, parapety, nagrobki. Płyty z granitu występują w różnych grubościach oraz kolorach.

Warto wspomnieć o tym, że granit cechuje niska nasiąkliwość, wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i wzmożoną eksploatację oraz wiele innych czynników. Jego ciekawa budowa sprawia, że prezentuje się naprawdę niepowtarzalnie. Nic więc dziwnego, że ma tak wielu fanów – granit jest bardzo efektownym kamieniem, który możemy stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Granit kolory

Granit występuje w wielu różnych barwach, dlatego każdy bez wątpienia znajdzie dla siebie odpowiedni odcień. Dostosowanie koloru granitu do projektu nie stanowi większego problemu, gdyż paleta odcieni jest naprawdę szeroka.

Granit występuje w wielu kolorach. Najczęściej spotykana odmiana granitu ma kolor szary, wliczając w to oczywiście zarówno jasne, jak i ciemnie odcienie. Można także znaleźć kamienie w pięknie wyglądających odcieniach ziemi – granit piaskowy, beżowy, kremowy i brązowy. Ciekawą odmianą są kamienie w kolorach czerwieni, przyciągają wzrok swoją rdzawą barwą. Nie brakuje także granitu w odcieniach zieleni oraz różu. Jeden z najbardziej eleganckich i bardzo często wybierany przez klientów jest granit czarny. Jak widać, jest z czego wybierać. Ogrom zachwycających barw z pewnością dopasuje się do danego projektu.

Granit czarny

Granit w kolorze czarnym to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych kamieni. W tej kategorii ciekawymi propozycjami jest granit Impala, granit Nero Zimbabwe, granit Via Lattea oraz pięknie mieniący się czarny granit Star Galaxy. Granit w tym kolorze świetnie nadaje się na blaty kuchenne i blaty łazienkowe. Czarne blaty w kuchni to element, który wprowadzi do wnętrza elegancję i odrobinę luksusu. Ciemne granity szczególnie pasują do modernistycznych wnętrz, urządzonych w minimalistycznym stylu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z powodzeniem wkomponować czarny granit w pomieszczenia bardziej klasyczne.

Granit brązowy

Brązowy granit to kamień często wybierany na płytki podłogowe zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Płytki tarasowe z granitu w odcieniach brązu świetnie współgrają z otaczającą zielenią. Wyjątkowo dobrze wygląda także na blatach, szczególnie te odmiany, które mają dodatkowe wzory na powierzchni. Brązowy granit często wybierany jest też na schody w domach. Ten odcień granitu pasuje idealnie do mieszkań i domów urządzonych w klasycznym stylu, jednak połączenie brązowego granitu z bardziej nowoczesnym wnętrzem może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Jedne z najpopularniejszych granitów w tym odcieniu to granit Brown Silk, granit Tan Brown.

Granit czerwony

Kamień w różnych odcieniach czerwieni może posłużyć jako element ocieplający otoczenie. Granit czerwony jest interesujący szczególnie ze względu na to, jaką atmosferę wprowadza do wnętrza. Często wykorzystywany jest jako pokrycie podłóg wewnątrz domu, jako posadzki tarasowe, parapety oraz ciekawe wykończenie kominków. Ciekawą propozycją płyty granitowej w odcieniach czerwieni jest Eagle Red.

Granit zielony

Zielony granit przypomina zachwycające szlachetne minerały, takie jak szmaragdy czy jadeity. Tak naprawdę niewielki akcent zielonego granitu robi wielką robotę we wnętrzu i powoduje, że pomieszczenie nabiera zupełnie nowego charakteru. Naprawdę interesująco prezentuje się jako kafle tarasowe czy posadzka w łazience. Polecamy granit z zielonym odcieniem Avocatus.

Płyty granitowe zachwycają swoim wyglądem nie od dziś. Nie tracą na popularności, gdyż ich właściwości połączone z ciekawym aspektem wizualnym są gwarancją jakości na długie lata. Wybierając produkt, który jest trwały, wytrzymały, łatwy w pielęgnacji, a do tego zawsze wygląda nieskazitelnie, wiemy, że podjęliśmy dobrą decyzję. W naszym sklepie dostępnych jest wiele różnych odcieni tego kamienia. W razie wątpliwości służymy wsparciem oraz doświadczeniem. Zawsze chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania i pomagamy dobrać najlepsze materiały.